Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Muzeum na zielono - bezpłatne spotkania edukacyjno-warsztatowe. Ruszyły zapisy, udział BEZPŁATNY

1 sierpnia 2023 Zajęcia dla grup Opole
Zapraszamy na letnio-jesienną odsłonę cyklu edukacyjno-warsztatowego “Muzeum na zielono”. Podczas pierwszego spotkania porozmawiamy m.in. o wykorzystaniu roślin w projektowaniu przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych.

Czy dizajn może powstawać w idealnej harmonii z naturą? Zastanowimy się nad uwzględnianiem aspektów biodegradowalności, naturalności i przyjazności naturze w procesie projektowania i wytwarzania przedmiotów, którymi się otaczamy. W części warsztatowej, z materiałów naturalnych, ekologicznych, jak również pochodzących z odzysku, stworzymy dekoracyjne obiekty roślinne. Źródłem inspiracji do działań staną się m.in. wyroby plecionkarskie znajdujące się w zbiorach Działu Etnograficznego Muzeum Śląska Opolskiego.

Temat: Roślinny ekodizajn
Prowadzenie: Rafał Kawałko

Termin: 20.08.2023 (niedziela), godz. 15.00

WSTĘP WOLNY – obowiązują zapisy w muzealnej kasie tel. 77 443 17 54 - wt - nd - w godzinach otwarcia głównego gmachu. Zapisy do 18.08.2023 do godz. 15:00 lub do wyczerpania liczby miejsc.

Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7

Czas trwania: ok. 120 min. Materiały do działań zapewnia organizator.

Wsparcia finansowego na realizację spotkań z cyklu „Muzeum na zielono” udzieliła Fundacja Górażdże – Aktywni w regionie, w ramach Programu Grantowego 2023 (z obszaru obejmującego innowacje, ekologię, ochronę środowiska i/lub ochronę biologicznej różnorodności – inicjatywa pod hasłem: „Niech twój ślad będzie eko”).

------------------------------------------------

Ekologia to nie trend, to standard, który każdy powinien znać i stosować codziennie. Los naszego wspólnego domu – Ziemi – powinien leżeć nam na sercu. Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od nabywania produktów syntetycznych, najlepiej czujemy się i funkcjonujemy w środowisku naturalnym, wśród materiałów ekologicznych. Euforia związana z akrylem czy polimerem winylowym minęła. Obecnie doceniamy wartość tego, co zostało stworzone przez samą naturę. Trend ten silnie dostrzegany jest w urządzaniu i upiększaniu domowej przestrzeni. Podczas działań skupimy się zatem na aranżacji roślinnej w stylu eko, zgodnej z założeniami ekodizajnu i zrównoważonego rozwoju.
- Rafał Kawałko

Rafał Kawałko – mistrz florystyki, właściciel pracowni florystycznej NPK Rafał Kawałko Floral Designer, krajowy sędzia florystyczny, współzałożyciel portalu florystycznego floraplus.pl, nauczyciel i egzaminator w zawodzie florysta. Jest miłośnikiem i znawcą roślin, od lat zaraża młode pokolenia botaniczną pasją. W swoich pracach podąża za najnowszymi trendami we florystyce, zaskakuje doborem i zestawieniem materiałów, gatunków roślin – wiele z nich pozyskuje z własnego ogrodu. Propaguje florystykę w Polsce i Europie. Jego prace dwukrotnie zamieszczano w prestiżowej publikacji International Floral Art.

„Muzeum na zielono” – cykliczne spotkania edukacyjno-warsztatowych dla młodzieży (12+) i osób dorosłych, realizowane z grantu Fundacji GÓRAŻDŻE – Aktywni w regionie.

W ramach inicjatywy zaplanowano 5 comiesięcznych, weekendowych spotkań dla młodzieży i osób dorosłych. Ich celem jest propagowanie dobrych praktyk na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju, przyczyniających się do zmniejszenia śladu węglowego w różnych aspektach życia, a zarazem nawiązywanie do różnych aspektów związanych z kulturą i sztuką.

Cykl ten opiera się na współpracy z artystami, animatorami, edukatorami, florystami, którym bliskie są problemy ochrony środowiska, recyklingu, świadomego korzystania ze świata przyrody. Każde spotkanie będzie miało formę zajęć teoretyczno-warsztatowych: po krótkiej prelekcji będziemy działać i tworzyć, bazując na naturalnych materiałach – roślinnych (samodzielnie pozyskanych), ekologicznych, pochodzących z recyklingu, a inspirację czerpać będziemy ze świata kultury i sztuki, w tym także z eksponatów znajdujących się w zbiorach MŚO.

wprowadzenie do zajęć i koordynacja: Patrycja Farys-Kawalec, Dział Sztuki, sztuka@muzeum.opole.pl


Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.