Czy dizajn może powstawać w idealnej harmonii z naturą? Zastanowimy się nad uwzględnianiem aspektów biodegradowalności, naturalności i przyjazności naturze w procesie projektowania i wytwarzania przedmiotów, którymi się otaczamy. W części warsztatowej, z materiałów naturalnych, ekologicznych, jak również pochodzących z odzysku, stworzymy dekoracyjne obiekty roślinne. Źródłem inspiracji do działań staną się m.in. wyroby plecionkarskie znajdujące się w zbiorach Działu Etnograficznego Muzeum Śląska Opolskiego.
Temat: Roślinny ekodizajn
Prowadzenie: Rafał Kawałko
Termin:
20.08.2023 (niedziela), godz. 15.00
WSTĘP WOLNY – obowiązują zapisy w muzealnej kasie tel. 77 443 17 54 - wt - nd - w godzinach otwarcia głównego gmachu.
Zapisy do 18.08.2023 do godz. 15:00 lub do wyczerpania liczby miejsc.Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7
Czas trwania: ok. 120 min. Materiały do działań zapewnia organizator.
Wsparcia finansowego na realizację spotkań z cyklu „Muzeum na zielono” udzieliła Fundacja Górażdże – Aktywni w regionie, w ramach Programu Grantowego 2023 (z obszaru obejmującego innowacje, ekologię, ochronę środowiska i/lub ochronę biologicznej różnorodności – inicjatywa pod hasłem: „Niech twój ślad będzie eko”).

------------------------------------------------
Ekologia to nie trend, to standard, który każdy powinien znać i stosować codziennie. Los naszego wspólnego domu – Ziemi – powinien leżeć nam na sercu. Bez względu na to, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od nabywania produktów syntetycznych, najlepiej czujemy się i funkcjonujemy w środowisku naturalnym, wśród materiałów ekologicznych. Euforia związana z akrylem czy polimerem winylowym minęła. Obecnie doceniamy wartość tego, co zostało stworzone przez samą naturę. Trend ten silnie dostrzegany jest w urządzaniu i upiększaniu domowej przestrzeni. Podczas działań skupimy się zatem na aranżacji roślinnej w stylu eko, zgodnej z założeniami ekodizajnu i zrównoważonego rozwoju.
- Rafał Kawałko
Rafał Kawałko – mistrz florystyki, właściciel pracowni florystycznej NPK Rafał Kawałko Floral Designer, krajowy sędzia florystyczny, współzałożyciel portalu florystycznego floraplus.pl, nauczyciel i egzaminator w zawodzie florysta. Jest miłośnikiem i znawcą roślin, od lat zaraża młode pokolenia botaniczną pasją. W swoich pracach podąża za najnowszymi trendami we florystyce, zaskakuje doborem i zestawieniem materiałów, gatunków roślin – wiele z nich pozyskuje z własnego ogrodu. Propaguje florystykę w Polsce i Europie. Jego prace dwukrotnie zamieszczano w prestiżowej publikacji International Floral Art.
„Muzeum na zielono” – cykliczne spotkania edukacyjno-warsztatowych dla młodzieży (12+) i osób dorosłych, realizowane z grantu Fundacji GÓRAŻDŻE – Aktywni w regionie.
W ramach inicjatywy zaplanowano 5 comiesięcznych, weekendowych spotkań dla młodzieży i osób dorosłych. Ich celem jest propagowanie dobrych praktyk na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju, przyczyniających się do zmniejszenia śladu węglowego w różnych aspektach życia, a zarazem nawiązywanie do różnych aspektów związanych z kulturą i sztuką.
Cykl ten opiera się na współpracy z artystami, animatorami, edukatorami, florystami, którym bliskie są problemy ochrony środowiska, recyklingu, świadomego korzystania ze świata przyrody. Każde spotkanie będzie miało formę zajęć teoretyczno-warsztatowych: po krótkiej prelekcji będziemy działać i tworzyć, bazując na naturalnych materiałach – roślinnych (samodzielnie pozyskanych), ekologicznych, pochodzących z recyklingu, a inspirację czerpać będziemy ze świata kultury i sztuki, w tym także z eksponatów znajdujących się w zbiorach MŚO.
wprowadzenie do zajęć i koordynacja: Patrycja Farys-Kawalec, Dział Sztuki, sztuka@muzeum.opole.pl