Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Muzeum na zielono, „Wśród ostów, słoneczników i dziewann. Pejzaże Jana Stanisławskiego”, 15.10.2021 r., godz. 16.00

30 września 2021 Wydarzenie
„Te drobne obrazki są wielkimi oknami na przyrodę” – tak o pejzażach Jana Stanisławskiego (1860-1907), wybitnego polskiego malarza doby modernizmu, pisał Zenon Przesmycki, młodopolski poeta, tłumacz i wydawca. „Krajobrazy Stanisławskiego ŚPIEWAJĄ. […] jest [on] pośród pejzażystów polskich – najbezinteresowniejszym, najczystszym czcicielem natury”.

„Wśród ostów, słoneczników i dziewann. Pejzaże Jana Stanisławskiego” - plakat

„Te drobne obrazki są wielkimi oknami na przyrodę” – tak o pejzażach Jana Stanisławskiego (1860-1907), wybitnego polskiego malarza doby modernizmu, pisał Zenon Przesmycki, młodopolski poeta, tłumacz i wydawca. „Krajobrazy Stanisławskiego ŚPIEWAJĄ. […] jest [on] pośród pejzażystów polskich – najbezinteresowniejszym, najczystszym czcicielem natury”. Stanisławski nazywany jest mistrzem małych, nastrojowych pejzaży. Jego sztukę ukształtował pobyt w Paryżu – gdzie – z przerwami na powroty do kraju – spędził ponad dekadę. Miał tam okazję zetknąć się nie tylko z malarstwem francuskich impresjonistów, ale i z twórczością Józefa Chełmońskiego i malarstwem japońskim. Wyróżnikiem pejzażowej sztuki Stanisławskiego jest umiejętność tworzenia kompozycji i operowania światłem, bogactwo kolorystyczne, jak i zwracanie uwagi widza na najdrobniejsze szczegóły, a pośród nich z pozoru niewarte uwagi, zwyczajne rośliny, które są motywem powracającym w wielu kompozycjach artysty: bodiaki, dziewanny, malwy czy przekwitłe już słoneczniki. Staną się one punktem wyjścia zarówno do dyskusji o pejzażach Stanisławskiego znajdujących się w zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego, jak i do działań warsztatowych – wykorzystamy je do stworzenia roślinnych kompozycji w formie wianka na drzwi.

O cyklu: “Muzeum na zielono” to zajęcia dla miłośników sztuki i roślin. Są to spotkania poświęcone naturze i dla natury: rozmawiamy o motywach w sztuce zaczerpniętych z natury i tworzymy, bazując na naturalnych materiałach - roślinnych, ekologicznych, pochodzących z recyklingu. To jednocześnie spotkania, podczas których inspirują nas eksponaty ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego. Podczas spotkań poznajemy rozmaite techniki artystyczne, rękodzielnicze, w tym także arkana florystyki. Używamy ostrych narzędzi, np. sekatorów, noży, dlatego szczególnie zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Zajęcia odbywają się z zachowaniem obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną.

termin: piątek, 15.10.2021, godz. 16.00

miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Mały Rynek 7

czas trwania zajęć: od 60 do 90 min., liczba miejsc ograniczona (10 osób)

bilety warsztatowe: 10 zł od osoby, rezerwacje: Dział Edukacji Muzealnej: tel. 77 44 31 761, (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.00.), kasa muzealna (tel.77 44 31 754)


Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.