
II Koncert Pieśni Walczącego Śląska
Zapraszamy na II Koncert Pieśni Walczącego Śląska, który odbędzie się 11 czerwca 2022 roku o godzinie 16:00 przy Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny (ul. Leśnicka 28, 47-154 Góra św. Anny).
„Te drobne obrazki są wielkimi oknami na przyrodę” – tak o pejzażach Jana Stanisławskiego (1860-1907), wybitnego polskiego malarza doby modernizmu, pisał Zenon Przesmycki, młodopolski poeta, tłumacz i wydawca. „Krajobrazy Stanisławskiego ŚPIEWAJĄ. […] jest [on] pośród pejzażystów polskich – najbezinteresowniejszym, najczystszym czcicielem natury”. Stanisławski nazywany jest mistrzem małych, nastrojowych pejzaży. Jego sztukę ukształtował pobyt w Paryżu – gdzie – z przerwami na powroty do kraju – spędził ponad dekadę. Miał tam okazję zetknąć się nie tylko z malarstwem francuskich impresjonistów, ale i z twórczością Józefa Chełmońskiego i malarstwem japońskim. Wyróżnikiem pejzażowej sztuki Stanisławskiego jest umiejętność tworzenia kompozycji i operowania światłem, bogactwo kolorystyczne, jak i zwracanie uwagi widza na najdrobniejsze szczegóły, a pośród nich z pozoru niewarte uwagi, zwyczajne rośliny, które są motywem powracającym w wielu kompozycjach artysty: bodiaki, dziewanny, malwy czy przekwitłe już słoneczniki. Staną się one punktem wyjścia zarówno do dyskusji o pejzażach Stanisławskiego znajdujących się w zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego, jak i do działań warsztatowych – wykorzystamy je do stworzenia roślinnych kompozycji w formie wianka na drzwi.
O cyklu: “Muzeum na zielono” to zajęcia dla miłośników sztuki i roślin. Są to spotkania poświęcone naturze i dla natury: rozmawiamy o motywach w sztuce zaczerpniętych z natury i tworzymy, bazując na naturalnych materiałach - roślinnych, ekologicznych, pochodzących z recyklingu. To jednocześnie spotkania, podczas których inspirują nas eksponaty ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego. Podczas spotkań poznajemy rozmaite techniki artystyczne, rękodzielnicze, w tym także arkana florystyki. Używamy ostrych narzędzi, np. sekatorów, noży, dlatego szczególnie zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Zajęcia odbywają się z zachowaniem obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną.
termin: piątek, 15.10.2021, godz. 16.00
miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Mały Rynek 7
czas trwania zajęć: od 60 do 90 min., liczba miejsc ograniczona (10 osób)
bilety warsztatowe: 10 zł od osoby, rezerwacje: Dział Edukacji Muzealnej: tel. 77 44 31 761, (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.00.), kasa muzealna (tel.77 44 31 754)
Zobacz inne aktualności
II Koncert Pieśni Walczącego Śląska
Zapraszamy na II Koncert Pieśni Walczącego Śląska, który odbędzie się 11 czerwca 2022 roku o godzinie 16:00 przy Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny (ul. Leśnicka 28, 47-154 Góra św. Anny).
Gry terenowe „Śladami powstańców i powstań śląskich”, najbliższa gra - 21.06.2022, Kędzierzyn-Koźle
Zapraszamy osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii regionu do udziału w grach terenowych „Śladami powstańców i powstań śląskich”.
Spacery przyrodniczo-historyczne wokół Góry św. Anny, 25.06.2022 r., godz. 10:00
Wiosna, wiosna ach to ty ... Zapraszamy na spacery przyrodniczo-historyczne wokół Góry Św. Anny. Trasy spacerów wieść będą urokliwymi ścieżkami Parku Krajobrazowego „Góra św. Anny”.
Trudna dekada - polskie wzornictwo lat 1945-1955 - wykład Anny Demskiej - 26.05.2022, godz.:18:00
Anna Demska jest antropolożką kultury, od lat związaną z Ośrodkiem Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie.
Sobotnie pogotowie twórcze - maj 2022 r., godz. 12:00 (najbliższe zajęcia 28.05.2022)
Zapraszamy do udziału w sobotnich zajęciach edukacyjnych: warsztaty plastyczne połączone z opowieściami o zbiorach muzealnych, tym razem wystawy czasowe jako inspiracja do twórczej pracy.