Muzeum na zielono - suszone – trwałe – naturalne
14 stycznia
2024
Zabytek miesiąca
Zapraszamy na pierwszą w tym roku odsłonę „Muzeum na zielono”, czyli spotkanie edukacyjno-warsztatowe dla młodzieży i dorosłych, poświęcone zagadnieniom kultury, natury oraz ekologii. Tym razem tematem zajęć będzie… susz! Przyjrzymy się roślinom, które doceniamy szczególnie w okresie, kiedy dostęp do żywych roślin jest utrudniony. Do czego wykorzystać możemy rośliny suszone? Zastanowimy się nad ich znaczeniem zarówno w naukach przyrodniczych, jak i w sztuce.
Suszone – trwałe – naturalne
Rośliny, w szczególności te kwitnące, od wiosny do jesieni zachwycają barwami i formą. W czasie ograniczonego dostępu do żywych kwiatów czy ziół warto zastąpić je roślinami suszonymi.
Jak i po co suszyć rośliny? Podczas zwiedzania wystawy przyrodniczej „Obcy wśród nas. Obce i inwazyjne gatunki roślin we florze Polski” omówimy wybrane rośliny, które dość łatwo utrwalić można poprzez suszenie. Zobaczymy znajdujące się w zbiorach MŚO przedwojenne zielniki. Przedstawimy także ekologiczne metody, które warto wypróbować w ciągu roku, by cieszyć się suszonym materiałem roślinnym przez wiele miesięcy czy lat.
Czy z suszonych roślin może powstać dzieło sztuki? Do jakich działań artystycznych warto wykorzystać rośliny suszone metodą zielnikową, a kiedy bardziej przydatne okazują się floralne okazy utrwalone metodą zielarską? Inspirując się twórczością pochodzącej z Mołdawii współczesnej artystki Olgi Prinku, wykonamy kompozycję z suszu w hafciarskim tamborku.
Data i godzina spotkania: 14 stycznia 2024 roku (niedziela), godzina 15:00
Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7
Wstęp: 20 zł – bilety dostępne online oraz w muzealnej kasie tel. 77 443 17 54 – od wtorku do niedzieli, w godzinach otwarcia głównego gmachu. Liczba miejsc ograniczona.
Czas trwania: ok. 120 min. Materiały do działań zapewnia organizator.
Prowadzenie: Agnieszka Mulawa (Dział Przyrody), Patrycja Farys-Kawalec (Dział Sztuki, sztuka@muzeum.opole.pl)