Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Muzeum na zielono - suszone – trwałe – naturalne

14 stycznia 2024 Zabytek miesiąca
Zapraszamy na pierwszą w tym roku odsłonę „Muzeum na zielono”, czyli spotkanie edukacyjno-warsztatowe dla młodzieży i dorosłych, poświęcone zagadnieniom kultury, natury oraz ekologii. Tym razem tematem zajęć będzie… susz! Przyjrzymy się roślinom, które doceniamy szczególnie w okresie, kiedy dostęp do żywych roślin jest utrudniony. Do czego wykorzystać możemy rośliny suszone? Zastanowimy się nad ich znaczeniem zarówno w naukach przyrodniczych, jak i w sztuce.

Suszone – trwałe – naturalne

Rośliny, w szczególności te kwitnące, od wiosny do jesieni zachwycają barwami i formą. W czasie ograniczonego dostępu do żywych kwiatów czy ziół warto zastąpić je roślinami suszonymi.

Jak i po co suszyć rośliny? Podczas zwiedzania wystawy przyrodniczej „Obcy wśród nas. Obce i inwazyjne gatunki roślin we florze Polski” omówimy wybrane rośliny, które dość łatwo utrwalić można poprzez suszenie. Zobaczymy znajdujące się w zbiorach MŚO przedwojenne zielniki. Przedstawimy także ekologiczne metody, które warto wypróbować w ciągu roku, by cieszyć się suszonym materiałem roślinnym przez wiele miesięcy czy lat.

Czy z suszonych roślin może powstać dzieło sztuki? Do jakich działań artystycznych warto wykorzystać rośliny suszone metodą zielnikową, a kiedy bardziej przydatne okazują się floralne okazy utrwalone metodą zielarską? Inspirując się twórczością pochodzącej z Mołdawii współczesnej artystki Olgi Prinku, wykonamy kompozycję z suszu w hafciarskim tamborku.

Data i godzina spotkania: 14 stycznia 2024 roku (niedziela), godzina 15:00
Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7
Wstęp: 20 zł – bilety dostępne online oraz w muzealnej kasie tel. 77 443 17 54 – od wtorku do niedzieli, w godzinach otwarcia głównego gmachu. Liczba miejsc ograniczona.

Czas trwania: ok. 120 min. Materiały do działań zapewnia organizator.

Prowadzenie: Agnieszka Mulawa (Dział Przyrody), Patrycja Farys-Kawalec (Dział Sztuki, sztuka@muzeum.opole.pl)

Zobacz inne aktualności

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - warsztaty twórcze dla Seniorów

Szanowni Seniorzy, z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum", które odbędzie się 23 maja (a nie w pierwszy czwartek miesiąca). Tym razem przygotowaliśmy dla Was warsztaty twórcze pt. "Włóczkowa harmonia", które zapewnią nam inspirującą atmosferę, sprzyjającą kreatywnemu eksperymentowaniu.

Zobacz

Finisaż wystawy czasowej "Obcy wśród nas"

Zapraszamy na niezwykłe zakończenie wystawy "OBCY WŚRÓD NAS"! 23 maja o godzinie 17:00 przyjdź do naszego muzeum, aby uczestniczyć w finisażu tej wyjątkowej ekspozycji. Przez ostatnie miesiące mieliśmy przyjemność prezentować różnorodność obcych i inwazyjnych gatunków roślin i zwierząt, które znalazły swoje miejsce w polskim ekosystemie. Teraz nadszedł czas, aby zakończyć tę fascynującą podróż przez przyrodę naszego kraju.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.