III Piastowski Turniej Terenowy
Zapraszamy nauczycieli i uczniów szkół podstawowych do udziału w III Piastowskim Turnieju Terenowym w Opolu.
Makrama to technika rękodzielnicza polegająca na ręcznym splataniu i wiązaniu nici lub sznurków. Jej powstanie zawdzięczamy starożytnym cywilizacjom Bliskiego Wschodu, zaś do Europy przywędrowała najpewniej wraz z arabskim podbojem Hiszpanii w VII wieku. Początkowo wykorzystywano ją m.in. do ozdabiania królewskich szat, niezwykłą popularnością cieszyła się także w Anglii w epoce wiktoriańskiej. W latach 70. XX wieku technika ta w wielu zakątkach świata osiągnęła apogeum popularności. Obecnie wyroby ręcznie splatane wróciły do łask – plecionka stała się jednym z najpopularniejszych trendów dekoracyjnych. Na zajęciach omówimy podstawowe sploty i różnorodne zastosowania makramy. Do wykonania własnej pracy użyjemy materiałów naturalnych (surowce bawełniane, lniane, konopne) i pochodzących z odzysku.
Termin: 9 marca 2025 roku (niedziela), godzina 15:00
Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7
Wstęp: 20 zł – bilety dostępne online [KLIKNIJ I KUP BILET] oraz w muzealnej kasie tel. 77 443 17 54 – od wtorku do niedzieli, w godzinach otwarcia głównego gmachu. Uwaga: liczba miejsc ograniczona.
Czas trwania: ok. 120 min. Materiały do działań zapewnia organizator.
Prowadzenie: Patrycja Farys-Kawalec (Dział Sztuki, sztuka@muzeum.opole.pl)
Fot. Fragment makramy, XVII wiek, Włochy, ze zbiorów The Metropolitan Museum of Art.
O cyklu: “Muzeum na zielono” to spotkania dla młodzieży i osób dorosłych, ramach którego łączymy zagadnienia związane z kulturą, naturą i ekologią. Tworzymy, bazując na naturalnych materiałach - roślinnych, ekologicznych, pochodzących z recyklingu. Podczas spotkań poznajemy rozmaite techniki artystyczne, rękodzielnicze i florystyczne. W tym zakresie propagujemy dobre praktyki na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju, przyczyniające się do zmniejszenia śladu węglowego.
Tekst: P.F-K.
Zobacz inne aktualności