Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Muzeum na zielono: Sploty i sztuka. Makrama dawniej i dziś. Zajęcia teoretyczno-warsztatowe dla młodzieży i dorosłych

9 marca 2025 Zajęcia dla osób indywidualnych
W drugą niedzielę marca zapraszamy na kolejne spotkanie teoretyczno-warsztatowe z cyklu „Muzeum na zielono". Tym razem będziemy nawijać, splatać i wiązać – w roli głównej: makrama.

1.	Fragment makramy, XVII wiek, Włochy, ze zbiorów The Metropolitan Museum of Art.Makrama to technika rękodzielnicza polegająca na ręcznym splataniu i wiązaniu nici lub sznurków. Jej powstanie zawdzięczamy starożytnym cywilizacjom Bliskiego Wschodu, zaś do Europy przywędrowała najpewniej wraz z arabskim podbojem Hiszpanii w VII wieku. Początkowo wykorzystywano ją m.in. do ozdabiania królewskich szat, niezwykłą popularnością cieszyła się także w Anglii w epoce wiktoriańskiej. W latach 70. XX wieku technika ta w wielu zakątkach świata osiągnęła apogeum popularności. Obecnie wyroby ręcznie splatane wróciły do łask – plecionka stała się jednym z najpopularniejszych trendów dekoracyjnych. Na zajęciach omówimy podstawowe sploty i różnorodne zastosowania makramy. Do wykonania własnej pracy użyjemy materiałów naturalnych  (surowce bawełniane, lniane, konopne) i pochodzących z odzysku.

Termin: 9 marca 2025 roku (niedziela), godzina 15:00
Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7
Wstęp: 20 zł – bilety dostępne online [KLIKNIJ I KUP BILET] oraz w muzealnej kasie tel. 77 443 17 54 – od wtorku do niedzieli, w godzinach otwarcia głównego gmachu. Uwaga: liczba miejsc ograniczona.
Czas trwania: ok. 120 min. Materiały do działań zapewnia organizator.
Prowadzenie: Patrycja Farys-Kawalec (Dział Sztuki, sztuka@muzeum.opole.pl)

Fot. Fragment makramy, XVII wiek, Włochy, ze zbiorów The Metropolitan Museum of Art.

O cyklu: “Muzeum na zielono” to spotkania dla młodzieży i osób dorosłych, ramach którego łączymy zagadnienia związane z kulturą, naturą i ekologią. Tworzymy, bazując na naturalnych materiałach - roślinnych, ekologicznych, pochodzących z recyklingu. Podczas spotkań poznajemy rozmaite techniki artystyczne, rękodzielnicze i florystyczne. W tym zakresie propagujemy dobre praktyki na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju, przyczyniające się do zmniejszenia śladu węglowego. 


Tekst: P.F-K.

Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.