Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Muzeum na zielono - Rośliny iglaste w przyrodzie i kulturze

3 grudnia 2023 Zajęcia dla osób indywidualnych
Zapraszamy na ostatnie w tym roku „Muzeum na zielono”, czyli spotkanie edukacyjno-warsztatowe poświęcone zagadnieniom dotyczącym kultury, natury oraz ekologii. Tym razem będziemy zachęcać do odkrywania tajemnic przyrody. Pochylimy się nad roślinami, które doceniamy szczególnie zimą, zwłaszcza podczas nachodzących świątecznych dni. O roślinach iglastych i ich znaczeniu – zarówno w przyrodzie, jak i w kulturze – opowie dr Ewa Stefańska-Krzaczek.

fot. Józef Chełmoński, Staw w lesie (leśne moczary), 1899, płótno, olej, wł. MŚO

Temat: Rośliny iglaste w przyrodzie i kulturze

W zimie natura śpi, a naszą uwagę przyciągają nieliczne obiekty przyrodnicze. Niewątpliwie są nimi rośliny iglaste, ponieważ – mimo czasu spoczynku – zachowują swój pokrój i barwę. Trwałość i uroda tych roślin sprawiają, że chętnie ozdabiamy nimi nasze domy w okresie świątecznym, warto zatem poznać bliżej tę grupę roślin.

W trakcie spotkania porównamy budowę roślin iglastych budujących polskie lasy. Zajrzymy do wnętrza igły i zbadamy pyłek sosny, a także sprawdzimy, dlaczego nasiona wielu roślin iglastych chętnie szukają wiatru w polu. Pogawędzimy też trochę o tym, jak rwać jałowiec, żeby trafić w życiu na pięknego kawalera, dlaczego owce nie mogą chodzić przez cień świerka i o innych dawnych wierzeniach związanych z roślinami iglastymi. Na koniec nauczymy się wykonywać ekologiczne choinki z gałązek iglaków, patyków i innych ekologicznych materiałów.

Ewa Stefańska-Krzaczek – doktor nauk biologicznych, pracownik naukowo-dydaktyczny w Ogrodzie Botanicznym i na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Botanik i ekolog roślinności, szczególnie zainteresowana roślinami dzikimi, ich różnorodnością, a także właściwościami leczniczymi. Jej badania naukowe koncentrują się na zbiorowiskach leśnych, ich dynamice, zróżnicowaniu i przekształceniach. W swojej działalności dydaktycznej zajmuje się edukacją przyrodniczą na różnych poziomach. Prowadzi kursy akademickie dla studiujących na kierunkach biologicznych, a także zajęcia popularyzujące wiedzę wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Data i godzina spotkania: 3 grudnia 2023 roku (niedziela), godzina 15:00

Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7

WSTĘP WOLNY – obowiązują zapisy w muzealnej kasie tel. 77 443 17 54 – od wtorku do niedzieli, w godzinach otwarcia głównego gmachu. Zapisy trwają do 01.12.2023 do godz. 15:00 lub do wyczerpania liczby miejsc.

Czas trwania: ok. 120 min. Materiały do działań zapewnia organizator.

Koordynacja, warsztat florystyczny: Patrycja Farys-Kawalec

------

Wsparcia finansowego na realizację spotkań z cyklu Muzeum na zielono udzieliła Fundacja Górażdże – Aktywni w regionie, w ramach Programu Grantowego 2023, z obszaru obejmującego innowacje, ekologię, ochronę środowiska i/lub ochronę biologicznej różnorodności – inicjatywa pod hasłem Niech twój ślad będzie eko!

Muzeum na zielono – cykliczne spotkania edukacyjno-warsztatowe dla młodzieży (12+) i osób dorosłych, realizowane z grantu Fundacji GÓRAŻDŻE – Aktywni w regionie.

W ramach inicjatywy przewidziano realizację pięciu comiesięcznych, weekendowych spotkań dla młodzieży i osób dorosłych. Ich celem jest propagowanie dobrych praktyk na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju, przyczyniających się do zmniejszenia śladu węglowego w różnych dziedzinach życia, a zarazem nawiązywanie do różnych aspektów związanych z kulturą i sztuką. Cykl ten opiera się na współpracy z artystami, naukowcami, rzemieślnikami oraz florystami, którym bliskie są problemy ochrony środowiska, recyklingu, świadomego korzystania z dóbr natury. Spotkania najczęściej mają formę zajęć teoretyczno-warsztatowych: po prelekcji działamy i tworzymy, bazując na naturalnych materiałach – roślinnych (samodzielnie pozyskanych), ekologicznych, pochodzących z recyklingu. Inspirację czerpiemy ze świata kultury i sztuki, w tym także z eksponatów znajdujących się w zbiorach MŚO.

Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.