Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Muzeum na zielono - Biofilia. Rośliny i wnętrza. 17.09, godz. 15:00

1 września 2023 Zajęcia dla grup Opole
Zapraszamy na kolejne edukacyjno-warsztatowe spotkanie z cyklu “Muzeum na zielono”, którego tematem będzie tzw. projektowanie biofilne (biophilic design). Po raz kolejny porozmawiamy m.in. o kwestiach związanych z ochroną środowiska i stworzymy prace z materiałów naturalnych lub pochodzących z recyklingu, generując jak najmniej odpadów.


Nie od dziś wiadomo, że rośliny hodowane w domu lub mieszkaniu są synonimem komfortu, kojarzą się z domową harmonią i bezpieczeństwem. Wiąże się z tym pojęcie biofilii, które w najbardziej podstawowym rozumieniu odsyła nas do miłości do przyrody, do ludzkiej tęsknoty za naturą, do chęci otaczania się nią i przebywania w jej pobliżu.


Dlaczego rośliny mają na nas kojący wpływ? Co to znaczy być biofilem? Czy byli nimi artyści tacy jak Artur Nacht-Samborski czy Jacek Sienicki, konsekwentnie malujący rośliny doniczkowe – fikusy, którymi się  otaczali? Podczas zajęć porozmawiamy przede wszystkim o popularnej dziś w świecie architektów, projektantów wnętrz oraz florystów koncepcji projektowania biofilicznego, która opiera się na wykorzystaniu elementów przyrody we wnętrzach do łagodzenia stresu, stymulowania regeneracji organizmu i poprawiania ogólnego stanu zdrowia. Czas wypełnią nam także rozmowy o roślinach najbardziej odpowiednich do wnętrz, jak również wykonywanie kompozycji z roślin w doniczkach w duchu biophilic design.
--------------------------------------------


Temat: Biofilia. Rośliny i wnętrza

Prowadzenie: Monika Bębenek

Termin: 17.09.2023 (niedziela), godz. 15.00

WSTĘP WOLNY – obowiązują zapisy w muzealnej kasie tel. 77 443 17 54, od wtorku do niedzieli, w godzinach otwarcia głównego gmachu. Zapisy do 15.09.2023 do godz. 15:00 lub do wyczerpania liczby miejsc.

Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7

Czas trwania: ok. 120 min. Materiały do działań zapewnia organizator, ale uwaga – zachęcamy do zabrania z domu na zajęcia ulubionej rośliny doniczkowej.

Wsparcia finansowego na realizację spotkań z cyklu "Muzeum na zielono" udzieliła Fundacja Górażdże – Aktywni w regionie, w ramach Programu Grantowego 2023 (z obszaru obejmującego innowacje, ekologię, ochronę środowiska i/lub ochronę biologicznej różnorodności – inicjatywa pod hasłem: Niech twój ślad będzie eko!).

Monika Bębenek – floral art designer and therapist, czyli kwiatowa designerka w nurcie eko, mistrzyni florystyki, wicemistrzyni Polski w układaniu kwiatów z 2005 roku. Od 24 lat jest właścicielką kwiaciarni „Zielona Gęś” w Opolu. Z zamiłowana nauczycielka florystyki – od 14 lat prowadzi szkołę florystyczną "Kwitnące Horyzonty". Zajmuje się też uwalnianiem blokad emocjonalnych przy użyciu roślin

Pełna charyzmy i wewnętrznej energii, w kwiatach lubi nieidealność, ulotność i delikatność. „Warto identyfikować się z roślinnym środowiskiem, warto jest mieć przyrodę wokół siebie i ją celebrować, obserwować zmiany, jakie w niej zachodzą. Czas covidowy pokazał, jak bardzo rośliny są nam potrzebne, jak wiele radości mogą nam dać. Wprowadzajmy rośliny do swoich wnętrza, a odwdzięczą się nam w dwójnasób.”


Koordynacja i wprowadzenie do zajęć: Patrycja Farys-Kawalec, Dział Sztuki, sztuka@muzeum.opole.pl

--------------------

Muzeum na zielono – cykliczne spotkania edukacyjno-warsztatowych dla młodzieży (12+) i osób dorosłych, realizowane z grantu Fundacji GÓRAŻDŻE – Aktywni w regionie.

W ramach inicjatywy zaplanowano 5 comiesięcznych, weekendowych spotkań dla młodzieży i osób dorosłych. Ich celem jest propagowanie dobrych praktyk na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju, przyczyniających się do zmniejszenia śladu węglowego w różnych aspektach życia, a zarazem nawiązywanie do różnych aspektów związanych z kulturą i sztuką.

Cykl ten opiera się na współpracy z artystami, animatorami, edukatorami, florystami, którym bliskie są problemy ochrony środowiska, recyklingu, świadomego korzystania ze świata przyrody. Każde spotkanie będzie miało formę zajęć teoretyczno-warsztatowych: po krótkiej prelekcji będziemy działać i tworzyć, bazując na naturalnych materiałach – roślinnych (samodzielnie pozyskanych), ekologicznych, pochodzących z recyklingu, a inspirację czerpać będziemy ze świata kultury i sztuki, w tym także z eksponatów znajdujących się w zbiorach MŚO.


Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.