Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Muzeum na zielono - Naprawione/odnowione. O renowacji mebli [BRAK MIEJSC]

19 listopada 2023 Zajęcia dla grup Opole
Zapraszamy na kolejne spotkanie dla młodzieży (12+) oraz dorosłych w nowej odsłonie cyklu “Muzeum na zielono”, w ramach którego łączymy zagadnienia związane z kulturą, naturą i ekologią. Tym razem skupimy się na najważniejszych aspektach dotyczących renowacji mebli. Temat: Naprawione/odnowione. O renowacji mebli. Prowadzenie: Aleksander Kądziela

Nie tylko muzea gromadzą meble z minionych epok. Moda na wyposażanie domów i mieszkań dawnymi sprzętami użytkowymi – w tym z czasów PRL-u – nie przemija. Podczas spotkania zastanowimy się nad różnymi kwestiami związanymi z naprawą i odnową mebli. Mistrz tapicerstwa Aleksander Kądziela opowie m.in. o tym, co warto wiedzieć, zanim samodzielnie zabierzemy się za renowację. Omówimy zagadnienia dotyczące działań, które można i warto podjąć samemu, by naprawić lub odnowić stary fotel czy krzesło, jak również te związane z nadawaniem starym meblom nowego charakteru.
Spotkanie będzie pretekstem do zadawania pytań i rozmowy z naszym gościem. Korzystając ze stuletniej guzikarki, każdy uczestnik będzie miał także okazję wykonać własny „szczęśliwy” guzik i sprawić, by stał się ozdobą – broszką lub brelokiem.

Data i godzina spotkania: 19 listopada 2023 roku (niedziela), godzina 15:00
Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7
WSTĘP WOLNY – BRAK WOLNYCH MIEJSC - obowiązują zapisy w muzealnej kasie tel. 77 443 17 54 – wt. – nd. - w godzinach otwarcia głównego gmachu. Zapisy trwają do 17.11.2023 do godz. 15:00 lub do wyczerpania liczby miejsc.

Czas trwania: ok. 120 min. Materiały do działań zapewnia organizator.

ALEKSANDER KĄDZIELA – mistrz tapicerstwa, renowator mebli, założyciel Akademii Rzemiosła AK DESIGN. Kwalifikacje i ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe mebli wykorzystuje m.in. jako biegły rzeczoznawca mebli tapicerowanych i drewnianych, antyków, a także jako audytor linii i procesów technologicznych w dużych firmach z branży meblarskiej. Pomysłodawca i twórca warsztatów przeznaczonych zarówno dla początkujących, jak i hobbystów „Tapicer w Akcji” oraz “Akcja Renowacja”. Jest autorem poradnika dla osób zainteresowanych renowacją, odnawianiem i tapicerowaniem pt. "TAPICERUJ", prowadzi także edukacyjny kanał "Tapicer w Akcji" na YouTube.

Wsparcia finansowego na realizację spotkań z cyklu Muzeum na zielono udzieliła Fundacja Górażdże – Aktywni w regionie, w ramach Programu Grantowego 2023, z obszaru obejmującego innowacje, ekologię, ochronę środowiska i/lub ochronę biologicznej różnorodności – inicjatywa pod hasłem Niech twój ślad będzie eko!
Muzeum na zielono – cykliczne spotkania edukacyjno-warsztatowe dla młodzieży (12+) i osób dorosłych, realizowane z grantu Fundacji GÓRAŻDŻE – Aktywni w regionie.
W ramach inicjatywy przewidziano realizację pięciu comiesięcznych, weekendowych spotkań dla młodzieży i osób dorosłych. Ich celem jest propagowanie dobrych praktyk na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju, przyczyniających się do zmniejszenia śladu węglowego w różnych aspektach życia, a zarazem nawiązywanie do różnych aspektów związanych z kulturą i sztuką. Cykl ten opiera się na współpracy z artystami, naukowcami, rzemieślnikami oraz florystami, którym bliskie są problemy ochrony środowiska, recyklingu, świadomego korzystania z dóbr  natury. Spotkania najczęściej mają formę zajęć teoretyczno-warsztatowych: po prelekcji działamy i tworzymy, bazując na naturalnych materiałach – roślinnych (samodzielnie pozyskanych), ekologicznych, pochodzących z recyklingu. Inspirację czerpiemy  ze świata kultury i sztuki, w tym także z eksponatów znajdujących się w zbiorach MŚO.

Koordynacja: Patrycja Farys-Kawalec, Dział Sztuki, sztuka@muzeum.opole.pl






Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.