
Kalendarz wydarzeń - grudzień
Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem wydarzeń...
Nie tylko muzea gromadzą meble z minionych epok. Moda na wyposażanie domów i mieszkań dawnymi sprzętami użytkowymi – w tym z czasów PRL-u – nie przemija. Podczas spotkania zastanowimy się nad różnymi kwestiami związanymi z naprawą i odnową mebli. Mistrz tapicerstwa Aleksander Kądziela opowie m.in. o tym, co warto wiedzieć, zanim samodzielnie zabierzemy się za renowację. Omówimy zagadnienia dotyczące działań, które można i warto podjąć samemu, by naprawić lub odnowić stary fotel czy krzesło, jak również te związane z nadawaniem starym meblom nowego charakteru.
Spotkanie będzie pretekstem do zadawania pytań i rozmowy z naszym gościem. Korzystając ze stuletniej guzikarki, każdy uczestnik będzie miał także okazję wykonać własny „szczęśliwy” guzik i sprawić, by stał się ozdobą – broszką lub brelokiem.
Data i godzina spotkania: 19 listopada 2023 roku (niedziela), godzina 15:00
Miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego, Mały Rynek 7
WSTĘP WOLNY – BRAK WOLNYCH MIEJSC - obowiązują zapisy w muzealnej kasie tel. 77 443 17 54 – wt. – nd. - w godzinach otwarcia głównego gmachu. Zapisy trwają do 17.11.2023 do godz. 15:00 lub do wyczerpania liczby miejsc.
Czas trwania: ok. 120 min. Materiały do działań zapewnia organizator.
ALEKSANDER KĄDZIELA – mistrz tapicerstwa, renowator mebli, założyciel Akademii Rzemiosła AK DESIGN. Kwalifikacje i ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe mebli wykorzystuje m.in. jako biegły rzeczoznawca mebli tapicerowanych i drewnianych, antyków, a także jako audytor linii i procesów technologicznych w dużych firmach z branży meblarskiej. Pomysłodawca i twórca warsztatów przeznaczonych zarówno dla początkujących, jak i hobbystów „Tapicer w Akcji” oraz “Akcja Renowacja”. Jest autorem poradnika dla osób zainteresowanych renowacją, odnawianiem i tapicerowaniem pt. "TAPICERUJ", prowadzi także edukacyjny kanał "Tapicer w Akcji" na YouTube.
Wsparcia finansowego na realizację spotkań z cyklu Muzeum na zielono udzieliła Fundacja Górażdże – Aktywni w regionie, w ramach Programu Grantowego 2023, z obszaru obejmującego innowacje, ekologię, ochronę środowiska i/lub ochronę biologicznej różnorodności – inicjatywa pod hasłem Niech twój ślad będzie eko!
Muzeum na zielono – cykliczne spotkania edukacyjno-warsztatowe dla młodzieży (12+) i osób dorosłych, realizowane z grantu Fundacji GÓRAŻDŻE – Aktywni w regionie.W ramach inicjatywy przewidziano realizację pięciu comiesięcznych, weekendowych spotkań dla młodzieży i osób dorosłych. Ich celem jest propagowanie dobrych praktyk na rzecz ochrony przyrody i zrównoważonego rozwoju, przyczyniających się do zmniejszenia śladu węglowego w różnych aspektach życia, a zarazem nawiązywanie do różnych aspektów związanych z kulturą i sztuką. Cykl ten opiera się na współpracy z artystami, naukowcami, rzemieślnikami oraz florystami, którym bliskie są problemy ochrony środowiska, recyklingu, świadomego korzystania z dóbr natury. Spotkania najczęściej mają formę zajęć teoretyczno-warsztatowych: po prelekcji działamy i tworzymy, bazując na naturalnych materiałach – roślinnych (samodzielnie pozyskanych), ekologicznych, pochodzących z recyklingu. Inspirację czerpiemy ze świata kultury i sztuki, w tym także z eksponatów znajdujących się w zbiorach MŚO.
Koordynacja: Patrycja Farys-Kawalec, Dział Sztuki, sztuka@muzeum.opole.pl
Zobacz inne aktualności
Kalendarz wydarzeń - grudzień
Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem wydarzeń...
Muzeum z przewodnikiem - oferta dla grup zorganizowanych (przedszkolnych, szkolnych)
Zwiedzanie Muzeum Ślaska Opolskiego z przewodnikiem muzealnym to oferta skierowana do grup zorganizowanych, przede wszystkim przedszkolnych i szkolnych.
Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”
Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.
Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal
Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.
Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”
Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.