Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Muzeum Czynu Powstańczegow Górze Św. Anny Oddział MŚO - Partnerem Wydarzeń

2 maja 2023 Ogłoszenie
Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny zostało Partnerem dwóch imprez sportowych związanych z obchodami 102. rocznicy III Powstania Śląskiego i 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego. Projekty, które będą realizowane w dniach 14 i 20 maja 2023 roku, zakładają organizację dwóch imprez sportowych: "VII Biegu Pamięci Powstań Śląskich" i "II Cross Country XC Pamięci Powstań Śląskich". Imprezy odbędą się w malowniczym terenie Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny, pomiędzy miejscowościami Góra Św. Anny - Leśnica – Zdzieszowice.

plakat

Trasa przełajowa będzie wiodła wzdłuż Kalwarii i pomiędzy polami po drogach gruntowych i leśnych. Miejsce to jest całkowicie odizolowane od zgiełku i ruchu komunikacyjnego, co jest istotne ze względów bezpieczeństwa. Bieg i wyścig ma być okazją do obcowania z naturą w sposób przyjazny.

Organizatorzy wybrali do realizacji imprez teren, który jest miejscem działań oddziałów powstańczych w maju 1921 r.

Celem projektu jest szerokie włączenie mieszkańców Polski, a szczególnie województw: opolskiego i śląskiego w wydarzenia upamiętniające zryw III Powstania Śląskiego. Przy okazji aktywności fizycznej chcemy w prowadzonych działaniach rozpowszechnić wiedzę o historii Górnego Śląska w latach 1918 -1922, a także promować dziedzictwo kulturowe regionu i pamięć wielkiego męża stanu - Ojca Niepodległości Wojciecha Korfantego.

W ramach zadania zorganizowane zostaną następujące działania:
1. „VII Bieg Pamięci Powstań Śląskich” 14.05.2023 r.
2. „II Cross Country XC Pamięci Powstań Śląskich” 20.05.2023 r.

14.05.2023 r. „VII Bieg Pamięci Powstań Śląskich” ma charakter symboliczny i jest wyrazem hołdu dla Powstańców Ślaskich. 102 rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego to także zobowiązanie przywołania pamięci wydarzeń historycznych ściśle związanych z naszym regionem. Góra św. Anny to miejsce największej bitwy III powstania i właśnie tutaj zostanie przeprowadzony bieg. Zawodnicy otrzymają medal pamiątkowy, który opatrzony będzie słynnym motywem „Zerwania kajdan niewoli niemieckiej” ze śpiewnika powstańczego. Medal posiadać będzie herb i logotyp Województwa Opolskiego. Bieg przeprowadzony zostanie na dystansie 5 i 10 km. Dzieci z podziałem na kategorie wiekowe będą rywalizować na dystansach od 200 m do 1,5 km. Co niezwykle ważne: w ramach zawodów wyłonieni
zostaną najlepsi zawodnicy Województwa Opolskiego.

20.05.2023 r. „II Cross Country XC Pamięci Powstań Śląskich” to wyścig kolarski także poświęcony bohaterom Powstań Śląskich, którzy po sześciuset latach przywrócili część tych ziem Polsce. Ukształtowanie Góry św. Anny daje wyborne warunki do przeprowadzenia wyścigu kolarskiego. Przez kilka lat odbywały się tutaj maratony MTB, które cieszyły się ogromną popularnością. „II Cross Country XC Pamięci Powstań Śląskich” odbywać się będzie po trasie na pętli 5 km. Zawody kolarskie odbędą się na różnych dystansach w zależności od stopnia przygotowania zawodników oraz wieku na dystansach 15 km i 30 km. Dzieci startować będą od 0.5 km do 8 km. Uczestnicy wyścigu otrzymają medale pamiątkowe. Podczas tych zawodów także wyłonieni zostaną najlepsi zawodnicy Województwa Opolskiego.


Każde z zaplanowanych działań adresowane jest także do osób niepełnosprawnych, dla których przewidziano odrębną klasyfikację.

plakat logo wydarzeniaJesteś zainteresowany udziałem? Kliknij i dowiedz się więcej:
"VII BIEG PAMIĘCI POWSTAŃ ŚLĄSKICH"

"II CROSS COUNTRY XC PAMIĘCI POWSTAŃ ŚLĄSKICH"



Zobacz inne aktualności

Dni Otwarte Funduszy Europejskich - warsztaty, oprowadzanie po wystawie czasowej

Zapraszamy do udziału w dwudniowym wydarzeniu, organizowanym przez nasze muzeum w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich! Grupy szkolne mogą wziąć udział w warsztatach „Europa na sportowo”, aby odkryć tajemnice europejskiego sportu. Dla osób indywidualnych przygotowaliśmy warsztaty „Zielniki podróżników. Odkrywając tajemnice przyrody Europy”. Wszyscy zainteresowani mogą także wziąć udział w rodzinnym oprowadzaniu po wystawie „Obcy wśród nas”, zgłębiając historię i fascynujące oblicza natury. Dołącz do naszej podróży po Europejskim dziedzictwie!

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.