„Motywy kwiatowe” - Muzeum na zielono

26 lutego 2021 Wydarzenie
Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na zajęcia „Motywy kwiatowe” piątek, 26.02.2021, godz.16.00 w ramach cyklu florystyczno-plastycznego dla młodzieży i dorosłych - Muzeum na zielono

„Motywy kwiatowe”

piątek, 26.02.2021, godz.16.00

Jednym z najbardziej inspirujących motywów zdobniczych w dziejach sztuki są rośliny. Róże, tulipany, złocienie – te i inne kwiaty z pewnością odnajdziemy na naczyniach prezentowanych na ekspozycji górnośląskiej ceramiki w gmachu głównym Muzeum Śląska Opolskiego. Podczas zajęć przyjrzymy się ornamentom na porcelanowych wazonach, talerzach czy filiżankach, a następnie nawiążemy do popularnego sposobu ozdabiania porcelany: kalkomanii. Wykonamy nietypowe „odbitki” na świecach za pomocą naturalnego, suszonego materiału roślinnego, z którego stworzyć będzie można również nieszablonowe świeczniki. Materiały plastyczne i florystyczne oraz narzędzia zapewnia Muzeum.

O cyklu: “Muzeum na zielono” to zajęcia o naturze i dla natury: tworzymy, bazując na naturalnych materiałach - roślinnych, ekologicznych, pochodzących z recyklingu. To jednocześnie spotkania, podczas których inspirację czerpiemy ze świata kultury i sztuki, a zwłaszcza jej przejawów w zasięgu ręki - eksponatów ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego. Podczas spotkań poznajemy rozmaite techniki artystyczne, rękodzielnicze, w tym także arkana florystyki. Używamy ostrych narzędzi, np. sekatorów, noży, a także kleju na gorąco, dlatego szczególnie zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Zajęcia odbywają się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

data i godzina: piątek, 26.02.2021, godz.16.00

miejsce: gmach główny  Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Mały Rynek 7

czas trwania zajęć: od 60 do 90 min., liczba miejsc ograniczona (5 osób)

bilety warsztatowe: 10 zł od osoby, do nabycia w kasie budynku głównego Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, tel. do kasy 77 44 31 754 (w godzinach otwarcia obiektu) kontakt z Działem Edukacji Muzealnej: tel. 77 44 31 761 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.00.)

Spotkanie ze specjalistą: dr hab. prof. UWR Jan Kotusz, biolog, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego

Zapraszamy Państwa na spotkanie z dr. hab. prof. UWR Janem Kotuszem polskim biologiem, specjalistą w zakresie ichtiologii oraz dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor jest autorem i współautorem dwóch monografii, a także ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii ryb. Termin: 18.04.2024, godz. 17:00, Główny gmach MŚO.