Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Metody badania ptasich wędrówek

3 lutego 2009
Z wystawy można było dowiedzieć się, dlaczego tak bardzo ważne dla ochrony zagrożonych gatunków ptaków jest poznanie ich zwyczajów wędrówkowych.

Była to wystawa prezentująca sposoby zdobywania wiedzy na temat ptasich migracji, w tym m.in.:

   - najbardziej rozpowszechnione na świecie, stosowane od ponad stu lat obrączkowanie,
   - znacznie zwiększające liczbę uzyskiwanych wiadomości powrotnych znakowanie ptaków kolorowymi obrożami, obrączkami i znaczkami skrzydłowymi,
   - badania nad kierunkiem przelotu ptaków z użyciem klatek do testów kierunkowych, wykorzystujących niezwykłe zachowanie zwane "niepokojem wędrówkowym",
   - najbardziej zaawansowane metody z zastosowaniem nadajników satelitarnych, umożliwiających uzyskiwanie niewiarygodnie dokładnych danych na temat trasy i szybkości przelotu ptaków, ich miejsc przystankowych i zimowania.

Atrakcją wystawy była diorama przedstawiająca fragment środowiska wodnego, na której oprócz ptaków można było zobaczyć przygotowaną do odłowu sieć ornitologiczną i pułapkę tunelową, stosowaną do chwytania ptaków wodno-błotnych. Na ekspozycji można było zobaczyć 102 dermoplasty ptaków z 80 gatunków występujących w Polsce. Dodatkowo w nastrój wystawy wprowadzał pokaz zdjęć wykonanych podczas prac obrączkarskich, wzbogacony głosami ptaków środowisk wodnych.

scenariusz i aranżacja plastyczna wystawy: Piotr Zabłocki i Michał Wolny.


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.