Rozkoduj drzewo - Robinia akacjowa
Z MUZEALNEJ SZUFLADY
SKARB OZDÓB
Skarb 7 ozdób ze stopu miedzi został przekazany do zbiorów Działu Archeologicznego w 2016 roku przez pracownika Opolskich Kopalni Surowców Mineralnych eksploatujących kruszywo na terenie Lewina Brzeskiego i Stroszowic w powiecie brzeskim.
POLSKO-NIEMIECKA WALKA O GÓRNY ŚLĄSK
Prezentacja zawierająca materiały z zasobu Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego, które pokazują zarówno najważniejsze postacie, które decydowały o losach Górnego Śląska po zakończeniu wojny, jak również samych uczestników walk.
HOP DO OBRAZU!
Wyobraźcie sobie, że możecie się przenieść w przestrzeń obrazu... pomyszkować, porozmawiać z postacią z portretu, pospacerować wśród malarskich krajobrazów, wytropić zagadki kryjące się w dziełach sztuki.
Polecamy serię kart pracy dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, która dotyczy obrazów znajdujących się w zbiorach Muzeum Śląska Opolskiego. Wystarczy pobrać plik, wydrukować i - działać!
MUZEALNE MEMORY - CERAMIKA POKUCKA
Zabawa, która pomaga ćwiczyć spostrzegawczość, koncentrację i zapamiętywanie. Oto nasz muzealny wariant popularnej gry memory, polegającej na odnajdywaniu par takich samych kart.
Przygotowaliśmy szablon z sześcioma parami kartoników, niebawem zaś ukażą się kolejne wzory. Na szablonie umieściliśmy fotografie ceramicznych talerzy znajdujących się w naszych muzealnych zbiorach.
MUZEALNE KLOCKI OBRAZKOWE
Czy istnieje niezawodny prezent na Gwiazdkę? Oczywiście klocki! To one umilają czas wolny dzieciom i dorosłym od ponad dwustu lat, a moda na tę zabawkę nastała pod koniec XIX wieku. Przygotowaliśmy specjalne szablony do wydruku, po ich wycięciu i złożeniu można układać obrazy, które w oryginale eksponujemy w naszej Galerii malarstwa polskiego XIX i XX wieku.
WIELKI TYDZIEŃ - OBRZĘDY I ZWYCZAJE
Rytm życia wyznaczany przez prace na roli, rytm zgodny z naturalnym kalendarzem zmian w przyrodzie odszedł w przeszłość. Zaniechano praktykowania wielu obrzędów i zwyczajów o charakterze agrarnym. Zanikło poczucie bezpośredniej zależności od dotychczasowej żywicielki – ziemi. Jak kiedyś obchodzono Wielki Tydzień i które zwyczaje i obrzędy pozostały do dziś.
Zobacz także