Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Maria Malczewska-Bernhardt Teatr życia – malarstwo i rysunek

31 sierpnia 2012
Maria Malczewska-Bernhardt jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu, naukę kontynuowała na wydziale malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Włodzimierza Buczka i prof. Zbytluta Grzywacza.W roku 1977 uzyskała dyplom, następnie w latach 1980 - 1982 odebrała wykształcenie na podyplomowych studiach na wydziale scenografii. Prace artystki prezentowano na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą, m.in. w Galerii ?A? Desa w Krakowie, BWA w Krakowie, BWA w Norymberdze, Galerii Wiethoff w Düsseldorfie, Foyer Teatru Miejskiego w Darmstadt, Pałacu Sztuki w Krakowie.

Wystawa ?Teatr życia. Maria Malczewska-Bernhardt, malarstwo i rysunek? skupia się wokół cyklu płócien fotorealistycznych zatytułowanego ?Pantomima Fałd?. Zaprezentowane zostaną również prace zwracające uwagę na inne aspekty działalności malarki, dzięki czemu odbiorca będzie mógł zaznajomić się z bogatym repertuarem form artystycznych, jakim się ona posługuje (m.in. akryl, pastel, olej).

Obrazy Malczewskiej-Bernhardt wpisują się w międzynarodowy nurt malarstwa hiperrealistycznego. Poetyckie kompozycje ukazują nam owoc refleksji artystki nad problem materii, - w tradycyjne technice pastelu odtwarza [ona] z hiperrealistyczną maestrią tajemnicze kształty zaznaczające swoją obecność poza zasłoną gęsto sfałdowanej materii. Udrapowane płótno-szata posiada silny ładunek symboliczny, nasuwa na myśl tajemnicę, a także czynność zakrywania i odkrywania, zapominania i wywoływania z pamięci. Pamięć, uosabiana w tradycji europejskiej z boginią Mnemosyne może być więc uznawana za motyw integrujący kolejne cykle obrazów. Pamięć stanowiąca narzędzie poznania organizuje narrację życia jednostki. Kształtna materia kryje za sobą treści domagające się interpretacji przez odbiorcę zmuszonego do chwili refleksji nad własną egzystencją.

oprac. Dominika Dragan

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.