Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

List otwarty pracowników Muzeum w sprawie dawnej cementowni Silesia w Opolu

13 lutego 2024 Ogłoszenie
W ostatnich dniach media obiegły niepokojące doniesienia na temat planów wyburzenia historycznych budynków Cementowni Silesia. W obliczu zagrożenia ich nieodwracalnego zniszczenia, jako pracownicy Muzeum Śląska Opolskiego stajemy jednomyślnie w obronie zachowania tego wyjątkowego dziedzictwa.

Fot. Sławoj Dubiel

Nie możemy pozostać obojętni wobec faktu, że kolejny budynek, będący świadectwem przemysłowego dziedzictwa Opola, może zniknąć z mapy naszego miasta. Przypomnijmy sobie, jak w minionym roku staraliśmy się podkreślić niezwykłą historię Opola, która na wiele sposobów została ukształtowana w unikalny sposób przez istnienie aż dziewięciu cementowni w naszym mieście. To właśnie te zakłady przemysłowe, funkcjonujące przez lata, wpłynęły na rozwój i dzisiejszy wygląd Opola.

Apelujemy do wszystkich zainteresowanych stron oraz decydentów o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu ochronę Cementowni Silesia – obecnego DomExpo. Wierzymy, że nasz głos zostanie wysłuchany i wspólnymi siłami uda się znaleźć rozwiązanie, które umożliwi zachowanie tego ważnego elementu dziedzictwa kulturowego Opola dla kolejnych pokoleń i już teraz dla naszego środowiska, ponieważ adaptacja i powtórne wykorzystywanie istniejących budowli pozwala zaoszczędzić ogromne ilości energii, zużywanych w przypadku rozbiórki i budowy nowych obiektów.Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.