List otwarty pracowników Muzeum w sprawie dawnej cementowni Silesia w Opolu

13 lutego 2024 Ogłoszenie
W ostatnich dniach media obiegły niepokojące doniesienia na temat planów wyburzenia historycznych budynków Cementowni Silesia. W obliczu zagrożenia ich nieodwracalnego zniszczenia, jako pracownicy Muzeum Śląska Opolskiego stajemy jednomyślnie w obronie zachowania tego wyjątkowego dziedzictwa.

Fot. Sławoj Dubiel

Nie możemy pozostać obojętni wobec faktu, że kolejny budynek, będący świadectwem przemysłowego dziedzictwa Opola, może zniknąć z mapy naszego miasta. Przypomnijmy sobie, jak w minionym roku staraliśmy się podkreślić niezwykłą historię Opola, która na wiele sposobów została ukształtowana w unikalny sposób przez istnienie aż dziewięciu cementowni w naszym mieście. To właśnie te zakłady przemysłowe, funkcjonujące przez lata, wpłynęły na rozwój i dzisiejszy wygląd Opola.

Apelujemy do wszystkich zainteresowanych stron oraz decydentów o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu ochronę Cementowni Silesia – obecnego DomExpo. Wierzymy, że nasz głos zostanie wysłuchany i wspólnymi siłami uda się znaleźć rozwiązanie, które umożliwi zachowanie tego ważnego elementu dziedzictwa kulturowego Opola dla kolejnych pokoleń i już teraz dla naszego środowiska, ponieważ adaptacja i powtórne wykorzystywanie istniejących budowli pozwala zaoszczędzić ogromne ilości energii, zużywanych w przypadku rozbiórki i budowy nowych obiektów.

Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz