Leszek Ołdak. Różne rysunki z lat 1969-2012

4 lipca 2012
LESZEK OŁDAK (ur. 1942 r.) Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Grafik, plakacista, rysownik, ilustrator i scenograf. Członek grupy Narol. Jako karykaturzysta debiutował w 1974 r. w „Szpilkach”. Współpracował z pismami: „Ty i ja”, „ITD.”, „Radar”, „Przegląd Techniczny”, „Trybuna Opolska”, „Wprost” i „Gazeta Wyborcza”. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród (zdobył m.in. srebrny i brązowy medal Satyrykonu, nagrody Muzeum Karykatury).

"CZTERY DEKADY"

Rysunek prasowy i satyryczny zawsze stanowił dla mnie ważną formę osobistej wypowiedzi. Rysunki te traktowałem jako rodzaj rysowanej publicystyki, mojej reakcji na zaobserwowane zjawiska i ten gatunek interesuje mnie do dziś. W przygotowanej ekspozycji staram się przypomnieć rysunki wykonywane do nieistniejącego już tygodnika "Szpilki", pisma dla wielu osób "kultowego", a dla wielu zupełnie nieznanego. Skłania mnie to do twierdzenia, że istnieją wystarczające powody, aby przypomnieć je w pomieszczeniach muzealnych. W tym przeglądzie nie mogło zabraknąć rysunków, które wykonywałem już jako opolanin jako moje cotygodniowe rysunkowe komentarze do magazynowych wydań "Trybuny Opolskiej" w cyklach "Panopticum Leszka Ołdaka", w różnych mutacjach tej nazwy.

Pragnę również przypomnieć rysunki stające w szranki konkursów rysunków satyrycznych. W tych konkursach zawsze kategoria "satyry społecznej" pozostawała w kręgu moich zainteresowań i dominowała nad kategorią określaną jako "humor". Ten prowadzony przeze mnie rysunkowy zapis obyczajów doprowadził mnie do pomysłu ekspozycji rysunków zatytułowanej ?Bo to Polska właśnie?, zawierającej mój rysunkowy komentarz do przemian zachodzących w naszym kraju w czasie czterech dekad. Rysunki ułożone chronologicznie ułatwią Państwu podróż w czasie i przestrzeni rodzimego krajobrazu. Wędrówkę kończą rysunki wykonywane od kilku lat do "Opolskich Wiadomości Regionalnych" - miesięcznika samorządu województwa opolskiego, poruszające tematy aktualne dla naszego Regionu.

Zapraszam Państwa do obejrzenia wystawy, ciekaw skojarzeń na temat aktualności niektórych zagadnień dziejących się w czasie "przeszłym".

Leszek Ołdak

Honorowy patronat: