Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Leon Wyczółkowski - inspiracje japońskie

3 maja 2021 Edukacja
Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na zajęcia w piątek, 11.06.2021 o godz.16.00, w ramach cyklu teoretyczno-warsztatowego Muzeum na zielono przygotowanego z myślą o odbiorcach indywidualnych: młodzieży i dorosłych:

plakat warsztatów

Leon Wyczółkowski - inspiracje japońskie
Fascynacja japońskim malarstwem i drzeworytem ukiyo-e była w europejskich środowiskach artystycznych przełomu XIX i XX wieku dość powszechna. To właśnie w ferworze „japońskiego szaleństwa” Leon Wyczółkowski zaczął kolekcjonować japońskie drzeworyty i rzemiosło artystyczne, a sztuka Dalekiego Wschodu stała się naturalnym punktem odniesienia dla jego twórczości. Wymownym przykładem inspiracji japońskim gatunkiem malarskim typu kachō-ga typu Rinpa w twórczości Wyczółkowskiego są „Irysy”, eksponowane na stałej wystawie malarstwa w Muzeum Śląska Opolskiego. Rozmowę o dalekowschodnich formach sztuki, których wpływ zauważalny jest w pracach Wyczółkowskiego i o niesamowitym malarskim wyczuciu natury przez artystę zwieńczymy warsztatem plastycznym z wykorzystaniem roślin. Stworzymy obraz łączący różne techniki plastyczne: odbitki z form roślinnych, kaligrafię i akwarelę. Materiały plastyczne oraz narzędzia zapewnia Muzeum.  
O cyklu: “Muzeum na zielono” to spotkania, podczas których inspirację czerpiemy ze świata kultury i sztuki, a zwłaszcza z ich przejawów „w zasięgu ręki” - eksponatów ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego. Jednocześnie są to zajęcia o naturze i dla natury – inspirują nas artefakty inspirowane naturą, a tworzymy bazując na naturalnych materiałach - roślinnych, ekologicznych, pochodzących z recyklingu. Poznajemy rozmaite techniki artystyczne, rękodzielnicze, w tym także arkana florystyki. Używamy ostrych narzędzi, np. sekatorów, noży, dlatego szczególnie zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Zajęcia odbywają się z zachowaniem obostrzeń związanych z sytuacją epidemiologiczną.

data i godzina: piątek, 11.06.2021, godz.16.00

miejsce: gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Mały Rynek 7

czas trwania zajęć: od 60 do 90 min., liczba miejsc ograniczona (15 osób)

bilety warsztatowe: 10 zł od osoby, rezerwacje w muzealnej kasie, w godzinach otwarcia Muzeum: tel. 77 44 31 754

na plakacie wykorzystano fotografie: Leon Wyczółkowski, „Irysy”, akwarela, papier, 1916 r., ze zbiorów MŚO, fot. MŚO oraz Kōrin Ogata „Irysy”,  1701-1705, akwarela, papier, Nezu Art Museum, fot. domena publ.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.