Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Lekcje muzealne - oferta edukacyjna wrzesień 2022

25 września 2022 Edukacja
Lekcje muzealne, realizowane w Muzeum Śląska Opolskiego są adresowane do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Teoretyczne lekcje etnograficzne, kulturoznawcze, dotyczące historii Opola prowadzone są przez specjalistów z danej dziedziny. Prezentacje, ciekawe karty pracy, praca ze źródłem - eksponatami, elementami wystaw, pozwolą uczestnikom przede wszystkim spojrzeć na dane zagadnienia pod innym kątem.

Proponowane tematy lekcji muzealnych realizowane w miesiącach wrzesień - październik:

Lekcje muzealne Muzeum Śląska Opolskiego 20221. Co to jest muzeum /Przedszkola i kl.I-III/ - lekcja muzealna + karta pracy
Młody człowiek wchodząc w nowe środowisko zwykle dysponuje jakimś wyobrażeniem na jego temat. Bardzo często to wyobrażenie decyduje nie tylko o sposobie nawiązania kontaktu z owym środowiskiem, miejscem, ale także wpływa na ewentualne podtrzymywanie lub nawet porzucenie kontaktu.
Celem lekcji jest zapoznanie przedszkolaków, uczniów z naszą instytucją, przybliżenie zasad funkcjonowania poznanej instytucji, poznanie jej struktury, ukazanie roli i zadań pracowników, zweryfikowanie wyobrażenia o funkcjonowaniu danej placówki, inspirowanie do podejmowania działań oraz pobudzanie i rozwijanie zainteresowań uczniów.
Dzieci poznają budynek muzeum, dowiedzą się jaki jest cel gromadzenia eksponatów, w jaki sposób są one pozyskiwane, konserwowane.

Realizowane zadania podstawy programowej wychowania przedszkolnego: III.8, III.9, IV.1, IV.2, IV.8. IV. 9, IV.11.
 

2. Życie w epoce kamienia, brązu i żelaza /kl. III-VI/- lekcja muzealna + karta pracy

Na zajęciach dowiemy się jak żyli najdawniejsi mieszkańcy Opolszczyzny i jakie zmiany zachodziły w  ich życiu na przestrzeni trzech epok. Począwszy od sposobów budowania domów, zdobywania pożywienia,  surowców których używano do wyrobu narzędzi, broni i przedmiotów codziennego użytku,  aż do wierzeń i kultury duchowej. Podsumowaniem zajęć będzie karta pracy.

Realizowane wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej: wymagania ogólne z historii (I, II, III); wymagania szczegółowe z historii (I).

3. Wielokulturowy Śląsk Opolski /kl.VI-VIII i ponadpodstawowe/- lekcja muzealna + karta pracy

Uczestnicy dowiedzą  się, że różnicowanie narodowościowo-kulturowe Śląska Opolskiego jest jednym z wyróżników regionu. Poznają „dawnych” i „nowych” mieszkańców regionu, prezentujących kulturę i tradycje wiejskiej ludności autochtonicznej, jak również obraz ludności napływowej, ze szczególnym naciskiem na kulturę kresową, ale nie tylko.

Realizowane wymagania ogólne i szczegółowe podstawy programowej: wymagania ogólne z historii (I, II, III); wymagania szczegółowe z historii (I).


Terminy: do uzgodnienia (wrzesień-październik). Rezerwacja telefoniczna:  Dział Edukacji Muzealnej, pon. do pt. godz. 7.30 do 15.00, tel. 77 44 31 761 / edukacja@muzeum.opole.pl

  • Cena zajęć 50 zł od klasy/grupy (opiekunowie grup wstęp nieodpłatny).
  • Zajęcia są realizowane od wtorku do piątku w godzinach 10:00-15:00 (ostatnia lekcja, rozpoczęcia o godz. 14:00).
  • Przewidywany czas zajęć to ok. 1 godzina.
  • Zajęcia wpisują się w podstawę programową.
  • Zajęcia prowadzone na stałej wystawie oraz w sali audiowizualnej (gmach główny), Kamienica czynszowa.

    W przypadku realizacji lekcji w gmachu głównym Muzeum, bilet na lekcję muzealną uprawnia do zwiedzenia wystawy, w której odbywają się zajęcia. W celu obejrzenia pozostałych ekspozycji stałych i czasowych w gmachu głównym należy zakupić BILET GRUPOWY (5 zł/os.).

Jak zamówić lekcje muzealne [KLIKNIJ]

Zobacz pozostałe proponowane tematy lekcji muzealnych [KLIKNIJ]

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami, które odbywają się w Muzeum? 


Obserwuj nas na Facebooku:

Jesteśmy też na Instagramie:

Zobacz inne aktualności

Kamienica czynszowa z przewodnikiem. Oferta dla grup zorganizowanych.

Kamienicę pod numerem 9, przy ulicy św. Wojciecha w Opolu (jedna z najstarszych i zarazem najładniejszych uliczek, która nadal przypomina klimat przedwojennego Opola) wybudowano około 1890 roku. Należała do rodziny Nowaków. Znajdowało się w niej sześć dwuizbowych mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Toalety i ujęcia wody umieszczono na przepięknej klatce schodowej. Zapraszamy do podróży w czasie z przewodnikiem muzealnym.

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: "Czy to grzyb?", 30.09.2023

Witajcie drogie Dzieci i Rodzice tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca zapraszamy na spotkanie z PRZYRODĄ w ramach naszego cyklu "Sobotnie pogotowie twórcze". To wyjątkowe wydarzenie, gdzie teoria spotyka się z praktyką, a pasja do odkrywania świata łączy się z umiejętnościami tworzenia. Dziś chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić na kolejną edycję, która będzie poświęcona fascynującemu tematowi grzybów i magii jesieni.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.