Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Konferencja naukowa „Stulecie Powstań Śląskich i Plebiscytu Górnośląskiego – perspektywa edukacyjna, muzealna i naukowa”. 14-16 września 2021 r.

31 sierpnia 2021 Wydarzenie
Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny – oddział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu wraz z Instytutem Śląskim w Opolu zapraszają na konferencję naukową pt. „Stulecie Powstań Śląskich i Plebiscytu Górnośląskiego – perspektywa edukacyjna, muzealna i naukowa”, która odbędzie się w dniach 14-16 września 2021 r.


Konferencja naukowa „Stulecie Powstań Śląskich i Plebiscytu Górnośląskiego – perspektywa edukacyjna, muzealna i naukowa”.

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny – oddział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu wraz z Instytutem Śląskim w Opolu zapraszają na konferencję naukową pt. „Stulecie Powstań Śląskich i Plebiscytu Górnośląskiego – perspektywa edukacyjna, muzealna i naukowa”, która odbędzie się w dniach 14-16 września 2021 r.

Konferencja jest kolejną okazją do dyskusji nad historią okresu powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku.

Obok prezentacji najnowszych wyników badań dotyczących wydarzeń z lat 1919-1921 na Górnym Śląsku, podczas konferencji omówiona zostanie również problematyka edukacji historycznej i tego jak przekazywać wiedzę o powstaniach śląskich kolejnym pokoleniom. W obradach udział wezmą także muzealnicy pracujący na co dzień w muzeach posiadających zbiory z okresu powstań i plebiscytu górnośląskiego, które są ważnym nośnikiem wiedzy o historii Górnego Śląska z lat 1919-1921.

Obrady w dniach 14 i 15 września 2021 r. odbędą się w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny (ul. Leśnicka 28). W ostatnim dniu konferencji obrady przeniosą się do Instytutu Śląskiego w Opolu (ul. Piastowska 17).

!! liczba słuchaczy ograniczona

Zapisy pod tel. 77 461 54 66

Do pobrania program konferencji

Załączniki

Zobacz inne aktualności

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: „Świąteczne podróże po Europie i twórcze spotkanie przy świątecznym stole”

Zapraszamy na grudniowe spotkanie z cyklu „Sobotnie pogotowie twórcze”, gdzie skupimy się na tradycjach bożonarodzeniowych w Europie. Podczas tego wydarzenia poznacie różne zwyczaje świąteczne, a także będziecie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach twórczych, podczas których wspólnie wykonamy dekoracje świąteczne.

Zobacz

Warsztaty malarstwa akwarelowego:Piękna jest sztuka malowania! Detal

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w ostatnich warsztatach, podczas których poznajemy technikę malowania farbami wodnymi. Warsztaty polecamy wszystkim, którzy chcieliby podjąć własne próby artystyczne w tej dziedzinie malarstwa. Podczas zajęć będziemy się odnosić do twórczości Jana Cybisa (1897–1972), jednego z najważniejszych polskich artystów XX wieku, urodzonego we wsi Wróblin na Opolszczyźnie. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty, zbiór ten liczy obecnie 90 obrazów olejnych i ok. 850 prac na papierze.

Zobacz

Oprowadzanie tematyczne: „Między św. Mikołajem, a św. Łucją”

Z przyjemnością informujemy, że w ramach cyklu niedzielnych oprowadzań tematycznych w Muzeum, kolejne wydarzenie już 10.12.2013 r.! Zapraszamy Was na wyjątkowe spotkanie z historią dwóch postaci: Świętego Mikołaja i Świętej Łucji. Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemniczych zakamarków historii, które kształtują nasze spojrzenie na okres oczekiwania, nadziei i celebracji zbliżających się świąt. Czeka na Was niezapomniana opowieść i chwila refleksji.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.