Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Koncert na Guzheng "Dźwięki nocy", 16.12.2021 r., godz. 17:00

10 grudnia 2021 Wydarzenie
Zapraszamy do udziału w koncercie na Guzheng pn. "Dźwięki nocy" w wykonaniu Lin Qiong. Wydarzenie towarzyszące wystawie Feeria barw - florystyczna symfonia Chin.

Guzheng – chiński tradycyjny instrument szarpany, który posiada drewniane pudło rezonansowe, a liczba strun waha się pomiędzy 21 a 25. Niegdyś struny wykonywano z jedwabiu, jednak obecnie używa się metalowych. Gra na guzheng wymaga użycia obu rąk – lewą reguluje się napięcie strun, a dźwięk wydobywa się poprzez szarpanie palcami dłoni prawej. Zdarza się, że artyści używają także nasadki na palce wykonanej z kości słoniowej, żywicy lub plastiku.    

Historia tego wyjątkowego instrumentu jest niezwykle bogata. Pierwsze wzmianki pojawiły się już 2500 lat temu. Wczesne rodzaje guzheng pojawiły w Okresie Walczących Królestw (475-221 r. p.n.e.), a popularność zyskały w czasie Dynastii Zhou (1100-770 r. p.n.e.), na równi z guqin - innym tradycyjnym chińskim instrumentem strunowym.

Miejsce koncertu: Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7, Opole

Termin: 16.12.2021 r., godz. 17:00 - 19:00

Wstęp bezpłatny


Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.