Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Kolorowa inwazja Polska ceramika użytkowa lat 50. i 60.

7 grudnia 2012
Ekspozycja poświęcona została polskiemu wzornictwu okresu "odwilży". Prezentowane obiekty (ponad 200) pochodzą z kolekcji prywatnych, a koncepcję wystawy przygotowała dr Barbara Banaś, historyk sztuki i kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu, autorka publikacji "Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60".

Porcelanowe figurki i serwisy odkrywane dziś w babcinych kredensach okazać się mogą cennymi i na nowo modnymi przedmiotami użytkowymi. Polski ceramiczny design z przełomu lat 50. i 60. minionego stulecia, potocznie przez wielu nazywany "pikasami", odkrywany jest przez młode pokolenie. Biomorficzne formy, asymetrie, niebanalne desenie, żywa kolorystyka projektowanych wówczas przedmiotów doskonale wpisuje się we współczesne nowoczesne wnętrze.

Obok znanej miłośnikom designu kolekcji porcelanowych figurek projektowanych przez artystów z warszawskiego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i produkowanych niemal we wszystkich polskich wytwórniach w tym okresie, pokazanych zostanie kilkadziesiąt modeli serwisów do kawy o charakterystycznych dla tego okresu kształtach i dekoracjach. Nie zabraknie również przykładów tzw. galanterii czyli wazonów, wazoników, bombonierek, świeczników i popielniczek. W dużym wyborze zobaczyć będzie można również niegdyś niezwykle popularne dekoracyjne, malowane patery do zawieszania na ścianie, które traktowane były jako łatwo dostępna namiastka nowoczesnego malarstwa.

Zobaczyć będzie można najciekawsze projekty realizowane w fabrykach porcelany w Ćmielowie, Chodzieży, Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Bogucicach, w zakładach porcelitu w Pruszkowie i Tułowicach. Dynamicznej, biomorficznej i kolorowej ?nowoczesności? uległy w tym czasie także fajanse z Włocławka, a także mniejsze wytwórnie działające pod patronatem Cepelii.

Autor fotografii: Arkadiusz Podstawka, copyright STUDIO BAKA

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.