Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Jan Cybis - malarstwo

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu posiada największą w Polsce kolekcję prac Jana Cybisa, malarza urodzonego we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie w 1897 roku, zmarłego w Warszawie w 1972 roku.

Cybis - wystawa stała
Kolekcja zaczęła powstawać już po śmierci artysty, drogą zakupów od najbliższej rodziny malarza. W tej chwili liczy 90 obrazów olejnych, 846 prac na papierze, znajdują się w niej także osobiste rzeczy Cybisa – podręczniki, przybory szkolne, elementy wyposażenia mieszkania, przedmioty używane do układania martwych natur.

W 1994 roku Muzeum Śląska Opolskiego przejęło dawną karczmę, późniejszą siedzibę BWA u zbiegu ulic Ozimskiej i Kołłątaja. 20 stycznia 2000 roku, po kilkuletnim remoncie otwarto w jej wnętrzach Galerię Muzeum Śląska Opolskiego, a w jej ramach wystawę stałą prac Jana Cybisa. Piętro przeznaczone jest na ekspozycję wystaw czasowych ukazujących malarzy kręgu Jana Cybisa i laureatów Nagrody im. Jana Cybisa.

Obecnie na stałej wystawie malarstwa na parterze oglądać można niespełna 40 obrazów. Jest to wybór z opolskiej kolekcji. Najstarsze prezentowane obrazy powstały we Francji w latach 20., najmłodsze – tuż przed śmiercią malarza w 1972 r.

opr. J. Filipczyk

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.