Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Jan Cybis. Pejzaże. Kontynuacja

11 marca 2023
Wystawa pokazuje ten aspekt twórczości artysty, który związany jest z tematem pejzażu. W swoich "Dziennikach" Cybis zapisał: "Mając bez mała sześćdziesiąt lat spostrzegłem, że jestem właściwie pejzażystą. Marzyłem o zupełnie innych cudach. Chciałem przed wszystkim malować człowieka, ale dla malarza - malującego z natury – jest to zabawa kosztowna. Malowałem pejzaż z konieczności." Rzeczywiście pejzaż stanowi istotną część dossier Cybisa, także w naszej kolekcji wraz z martwymi naturami wyraźnie dominuje zarówno w technice olejnej, jak i w szkicach rysunkowych, zaś wśród akwareli i gwaszy stanowi ponad połowę tego zbioru. Pomimo, że malowanie pejzaży nie było marzeniem artysty, to jednak osiągnięcia w tej dziedzinie spowodowały, iż stał się jednym z ważniejszych przedstawicieli tego gatunku malarskiego w polskiej sztuce.
wystawa_czasowa_pejzaże_kontynuacja wystawa_czasowa_pejzaże_kontynuacja

Wyjścia w plener Cybis praktykował przez całą swoją twórczość, i w okresie studiów paryskich, i po powrocie do Polski, zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów plenerowych ze studentami, jak i podczas prywatnych wypadów do przyjaciół, czy to podczas wakacyjnego wypoczynku. Miał miejsca ulubione, do których chętnie wracał i gdzie pracowało mu się bardzo dobrze, i z których przywoził wiele szkiców, akwareli, gwaszy. Już w zaciszu pracowni powstawały z nich potem olejne kompozycje.

Wystawa pokazuje część tych miejsc, między innymi szczególne bliskie sercu artysty nadmorskie miejscowości, ulubioną Sądecczyznę ze Starym Sączem, miejsce urodzenia Wróblin, Głuchołazy, które szkicował podczas podróży po Opolszczyźnie na zaproszenie władz regionu, czy wreszcie Warszawę, w której mieszkał po wojnie. Przeważają prace na papierze: szkice i akwarele, bo tych przy okazji pracy w plenerze powstawało bardzo dużo. Na ekspozycji przeważają prace powojenne, choć znalazły się i przykłady prac przedwojennych, z Francji, gdzie Cybis przebywał do 1931 roku, z Krzemieńca i Sapanowa, gdzie rezydował podczas wojny.

Ekspozycja wpisuje się w cykl wystawienniczy zatytułowany "Sztuka polska XX wieku", organizowany w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, w ramach którego pokazujemy ciekawe i różnorodne oblicza polskiej sztuki minionego wieku. Jest to zarazem kontynuacja wystawy "Jan Cybis. Pejzaże" otwartej w grudniu 2022 roku z okazji 50. śmierci artysty, na której pokazano także prace Cybisa ze zbiorów innych instytucji.  

Wystawa sfinansowana przez Samorząd Województwa Opolskiego.

Jan Cybis, Głuchołazy - nad potokiem, 1966, gwasz, MSO/S/1138/6
Jan Cybis, Głuchołazy - nad potokiem, 1966, gwasz, MSO/S/1138/6

Wystawa dostępna dla zwiedzających w dniach:
- wtorek 9:30 -17:00
- środa 9:30 -17:00
- czwartek 9:30 -18:00
- piątek 9:30 -17:00
- sobota 9:00 -18:00

Bilet wstępu do Galerii (ekspozycja stała i czasowa):
- 8 zł bilet normalny
- 5 zł bilet ulgowy
* kupując bilet wstępu do Głównego gmachu przy ul. Mały Rynek 7 zwiedzisz również "w cenie" Galerię Muzeum Śląska Opolskiego przy ul. Ozimskiej 10, Opole

Wydarzenia towarzyszące:
plakat informacyjny, tytuł wydarzenia edukacyjnego, w tle obraz Jana Cybisa"Małe i duże z Cybisem podróże" - zajęcia edukacyjny towarzyszące wystawie [KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ...]


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.