Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Jadwiga Sawicka – malarstwo

2 czerwca 2021
Prezentacja malarstwa Jadwigi Sawickiej jest trzynastą wystawą z cyklu "Laureaci nagrody im. Jana Cybisa".
starerany starerany

Obraz Jadwigi Sawickiej


Galeria Muzeum Śląska Opolskiego
Opole, ul. Ozimska 10
2 czerwca 2021 – 12 września 2021

wystawa ze zbiorów:
artystki
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie
Galerii BWA Warszawa

wybór obrazów:  
Jadwiga Sawicka

kurator wystawy:
Marta Podstawa-Boulkroune
Dział Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego



Pierwszą z tego cyklu inicjatywą była ekspozycja prac Krzysztofa Buckiego w 2001 roku. To już 20 lat, od kiedy przybliżamy twórczość laureatów tej malarskiej nagrody ustanowionej rok po śmierci Jana Cybisa i przyznawanej artystom za całokształt twórczości. Pomysłodawczynią cyklu jest Joanna Filipczyk, wieloletnia kierowniczka Działu Sztuki, obecnie dyrektorka Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wszystkie wystawy czasowe z cyklu "Laureaci nagrody im. Jana Cybisa" prezentowane są w sąsiedztwie stałej ekspozycji malarstwa Jana Cybisa w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego przy ulicy Ozimskiej. Warto przypomnieć, że Muzeum Śląska Opolskiego posiada największą w Polsce kolekcję prac tego artysty.

Jadwiga Sawicka (ur.1959) jest laureatką nagrody Jana Cybisa za rok 2013. Artystka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1984). Mieszka w Przemyślu, wykłada w Zakładzie Grafiki Projektowej i Multimediów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Tworzy obrazy, fotografie, obiekty, instalacje tekstowe oraz prace oparte na tekście, które umieszcza w przestrzeni publicznej. W 2016 roku otrzymała Nagrodę im. Katarzyny Kobro. Ważną rolę w twórczości Jadwigi Sawickiej gra tekst. Malowanym na obrazach słowom i frazom zaczerpniętym z gazet, reklam czy mediów elektronicznych artystka nadaje z jednej strony emocjonalny ładunek, z drugiej materialność i wyrazistość wizualną przynależną rzeczom. Jak sama mówi: Gdy maluje się drzewo, czy martwą naturę, to wiadomo, że pewne rzeczy się upraszcza, bo tak jest lepiej ze względów formalnych. Nie chodzi o jak najwierniejsze oddanie, tylko żeby miało swoją prawdę obrazu. Podobnie jest z wyrazami. Maluję słowa jak przedmioty. Czasem jest to jedno duże słowo innym razem mniejsze, ale zwielokrotnione. Słowa mają różną ekspresję. Wielokrotne powtarzanie czasem daje nowy sens. Wyraz staje się obsesją albo może przez to stać się zupełnie pustym dźwiękiem. Wzmacnia się lub rozpuszcza. Czasem wystarcza jedno duże słowo.

Na wystawie prezentujemy prace z lat 2008-2021 wybrane przez artystkę, reprezentujące trzy istotne obszary jej twórczości: są to obrazy „tekstowe”, prace przedstawiające ubrania oraz książki - obiekty w malarskich obwolutach.

Wystawie towarzyszyć będą oprowadzania kuratorskie oraz zajęcia edukacyjne dla odbiorców indywidualnych i grup zorganizowanych oraz warsztaty tańca intuicyjnego.


Program edukacyjny:
•    W piątek 2.07, 9.07, 30.07, 6.08 od godz. 16.00 do 17.00 oraz w sobotę 11.09 od godz. 15.00 do 16:00 na wystawie czeka na Państwa jej kuratorka ze strony MŚO – Marta Podstawa-Boulkroune. Zapraszamy do rozmowy o malarstwie i zwiedzania uzupełnionego komentarzem kuratorskim. W tych godzinach wstęp na ekspozycję będzie bezpłatny.
•    Bezpłatne wydarzenia w ramach Nocy Kultury w piątek 25.06 (Galeria czynna będzie od godz. 18.00 do 22.00), warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat „Rzeczy (nie)istotne” o godz. 18.00 oraz oprowadzanie kuratorskie po wystawie o godz. 20.00
•    Grupy szkolne zapraszamy na czerwcowe i wrześniowe zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawie. Poprowadzi je Patrycja Farys. Do wyboru dostępne będą trzy tematy: Rzeczy (nie)istotne, „Malowanie, pisanie, Książka – obiekt artystyczny”, zapisy: Dział Edukacji Muzealnej, koszt 10 zł/os.
•    „Galeria słów, galeria myśli” - wakacyjne spotkania teoretyczno-warsztatowe na wystawie dla dzieci i młodzieży: środa, 14.07., godz.10.00 (dla odbiorców indywidualnych) oraz dla zorganizowanych grup półkolonijnych w wybranym terminie (zapisy: Dział Edukacji Muzealnej), koszt 10 zł/os.
•    Otwórz i twórz – zestawy plastyczne do samodzielnego wykorzystania w Galerii lub w domowym zaciszu  i stworzenia pracy inspirowanej wystawą (w cenie 15 zł). Tę propozycję spędzenia wolnego czasu na ekspozycji szczególnie polecamy rodzinom z dziećmi lub małym grupom półkolonijnym
•  W sobotę 11.09. o godz. 12.00 zapraszamy do Galerii dzieci na spotkanie ze sztuką i tańcem pt. "Słowa i słówka" (zajęcia teoretyczno-warsztatowe), zaś o godz. 16.00 w Galerii odbędą się nowatorskie warsztaty "Taniec doSŁOWNY", podczas których zgłębiać będziemy tajniki tańca intuicyjnego. To gratka dla osób, które ciekawi nieszablonowy sposób kontemplacji sztuki poprzez ruch. Oba spotkania będą bezpłatne, a  poprowadzi Barbara Przerwa, kustosz i pedagog tańca z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zapisy: Dział Edukacji Muzealnej (tel.77 44 31 761).




Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.