Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Jadwiga Sawicka. Malarstwo - zajęcia edukacyjne

27 maja 2021 Zajęcia dla grup Opole
Cykl zajęć teoretyczno-warsztatowych dla grup zorganizowanych (klasy IV-VIII) towarzyszących wystawie „Jadwiga Sawicka. Malarstwo” prezentowanej w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego przy ul. Ozimskiej 10 7-25 czerwca 2021

Plakat warsztatów


  • Rzeczy (nie)istotne
    Czym jest dla człowieka ubranie? Czy pod szatą można się ukryć lub zamaskować? Czy ubrania mogą sprawić, że czujemy się lepiej lub gorzej? Czy rzeczy, które ubieramy, mogą stanowić także rodzaj opakowania na ciało? W jakim stroju czujemy się najlepiej? Czy zakładając ubrania, stajemy się aktorami, którzy zakładają maski i odgrywają rolę? Podczas zajęć porozmawiamy o ubraniach, które wielokrotnie pojawiają się w twórczości Jadwigi Sawickiej, a w części warsztatowej białe t-shirty potraktujemy jako medium do wyrażenia własnych emocji (technika: farby do tkanin, kolaż, odbijanie z szablonów).

  • Malowanie/pisanie
    Słowa tworzą rzeczywistość. Słowa to także kluczowy element obrazów malowanych przez Jadwigę Sawicką i określanych mianem „malarstwa pisanego”. Artystka wybiera pojedyncze słowa lub urywki zdań zaczerpnięte z gazet, reklam, mediów elektronicznych i umieszcza je w swoich pracach, skupiając na nich uwagę widza.  Podczas spotkania w Galerii zastanowimy się nad znaczeniem słów i ich wartością, jak również nad tym, czy na co dzień mówimy własnymi słowami, czy może używamy zasłyszanych gdzieś i wyuczonych fraz? Obiekty tekstowe artystki staną się punktem wyjścia do snucia historii o otaczającej nas rzeczywistości. Na koniec wykonamy własną szkatułkę słów wymownych/ulubionych/istotnych  (technika: kolaż, malowanie, wycinanie, odbijanie z szablonów).

  • Książka - obiekt artystyczny
    Czy książka może być dziełem sztuki? Co zrobić ze starą, niepotrzebna książką lub też z nieco zniszczoną, ulubioną lekturą? A gdyby tak zamienić książkę w dzieło sztuki? Obłożyć je w nowe obwoluty lub ozdobić okładki, nakleić czy wyciąć coś ze środka? „Obwoluty nie zawsze odnoszą się do treści książek, ale rzeczywiście część z tych malowanych robiłam do książek o sztuce. Miałam ich dużo, kupowałam je w latach osiemdziesiątych czy dziewięćdziesiątych, były świadectwem mojej przeszłości. Później te albumy stały się jakimś obciążeniem, musiałam coś z nimi zrobić” – inspirując się wypowiedzią Jadwigi Sawickiej, stare katalogi aukcyjne czy katalogi wystaw zamienimy w dzieła sztuki (technika: kolaż, malowanie, wycinanie).


Opłata: 10 zł od osoby, opiekunowie grup – wstęp wolny
Terminy do wyboru: od wtorku do piątku w godz. od 9.30 do 14.30 , zajęcia trwają ok. 60 minut.
Zapisy: Dział Edukacji Muzealnej
• mailowo: edukacja@muzeum.opole.pl, wyłącznie potwierdzony mail jest gwarancją zapisania się na zajęcia
• telefonicznie: 77 44 31 761, w godz. od 7.30 do 15.00, od poniedziałku do piątku

*na plakacie: Jadwiga Sawicka, Chaosy, książka-obiekt, 2018 r., dzięki uprzejmości Artystki i BWA Warszawa

Zobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.