Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Jacek Waltoś – obrazy, rzeźby, rysunki

20 listopada 2014
Jacek Waltoś jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. Emila Krchy w 1963 r.). W 2002 roku otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa. Był długoletnim pedagogiem państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (później: Akademii Sztuk Pięknych) w Poznaniu oraz macierzystej uczelni.

Uprawia malarstwo, rzeźbę, grafikę i rysunek, a także krytykę sztuki. O swojej twórczości  mówi: - Osobiście mam przekonanie do naruszania "nienaruszalnych" praw gatunku i reguł warsztatowych. Ludzie często zwracają mi uwagę, że moje malarstwo jest graficzne, rzeźba  malarska, a płaskorzeźba, już sama przez się będąca rysunkiem światła w twardym materiale - jest ni to malowaniem, ni to rzeźbieniem.

Często pracuje w cyklach. Najważniejsze z nich to:  Przemiany - Androgyne; Kręgi; Fedra wg Jeana Racine’a; Pieta w trójnasób; Pomiędzy nami - kres; Eros-Agape; Płaszcz miłosiernego Samarytanina; Ludzie Czechowa; Dr Freud bada duszę ludzką; Ofiarowanie I. przez A.; Samuel i głos, Wołanie; Obrazy zdarzone.

Prace Jacka Waltosia znajdują się m.in. w zbiorach wszystkich Muzeów Narodowych w Polsce, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, w wielu innych kolekcjach publicznych i prywatnych (m.in. Krzysztofa Musiała).

dr Joanna Filipczyk
kurator wystawy

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.