Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Jacek Sempoliński - malarstwo

23 października 2009
Wystawa malarstwa Jacka Sempolińskiego była ósmą wystawą z cyklu "Laureaci nagrody im. Jana Cybisa" w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Poprzednio w tymże cyklu prezentowana była twórczość Krzysztofa Buckiego (2001), Leona Tarasewicza (2003), Tadeusza Dominika (2004), Stefana Gierowskiego (2005), Jana Dobkowskiego (2006), Rajmunda Ziemskiego (2007) i Jerzego Panka (2008). Wszystkie wystawy czasowe prezentowane są w sąsiedztwie stałej ekspozycji malarstwa Jana Cybisa, Muzeum Śląska Opolskiego jest bowiem posiadaczem największej w Polsce muzealnej kolekcji prac tego artysty.

Jacek Sempoliński (ur. 1927 w Warszawie) jest laureatem nagrody im. Cybisa z 1977 roku. Ukończył studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa (dyplom w 1956 roku). Przez wiele lat był związany z akademią warszawską, przechodząc wszystkie szczeble kariery: od asystenta do profesora.

Artysta mieszka i pracuje w Warszawie, początkowo, oprócz malarstwa sztalugowego uprawiał scenografię i fresk, jest autorem polichromii kamieniczek na Starym i Nowym Mieście w Warszawie. W czasie stanu wojennego Sempoliński brał aktywny udział w kręgach kultury niezależnej, m.in. w wystawach "Znak krzyża" (1983), "Niebo nowe i ziemia nowa" (1985). Od lat. 50. zajmuje się także eseistyką i krytyka artystyczną. W roku 2002 Narodowa Galeria Sztuki ?Zachęta? w Warszawie zorganizowała wystawę A me stesso (Sobie samemu), będącą retrospektywnym posumowaniem twórczości Jacka Sempolińskiego.

Prace Jacka Sempolińskiego znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Kielcach, Wrocławiu oraz w wielu innych kolekcjach publicznych i prywatnych kraju i za granicą.

Na wystawie pokazano 18 obrazów na płótnie i 8 prac na papierze. Wystawa to przegląd drogi twórczej artysty - najstarszym prezentowanym obrazem będzie nagrodzona na wystawie w Arsenale w 1955 roku Martwa natura z zegarem na co dzień prezentowana w opolskiej muzealnej Galerii Malarstwa Polskiego XIX-XX wieku, najnowszymi pracami są rysunki z cyklu Otwarty mózg z 2008 roku. Eksponaty pochodziły z zasobów Autora, galerii Art NEW media w Warszawie, kolekcji Krzysztofa Musiała oraz zbiorów własnych Muzeum Śląska Opolskiego.

Kurator wystawy – Joanna Filipczyk

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.