Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

„IKONY Z MOŁDOWY” Z KOLEKCJI PETRU COSTINA

2 marca 2013
Ikony z kolekcji Petru Costina w przeważającej części powstały w Mołdawii (Mołdowie), ale także na Ukrainie i w innych rejonach byłego Związku Radzieckiego. O wyjątkowości kolekcji stanowi fakt, że nieobecne są w niej prawie ikony cerkiewne – doskonale odzwierciedla ona tendencje i style, które można zaobserwować wśród ikon pisanych z myślą o domowym użytku.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 30 ikon, które powstały w różnych warsztatach, w okresie od końca XVII do pocz. XX wieku. Wśród nich znajdziemy ikony napisane przez profesjonalnych twórców, jak i te wykonane przez mniej wprawnych artystów, doskonale dokumentujące nurt ludowej pobożności. Na ekspozycji dominują przedstawienia związane z wydarzeniami z Nowego Testamentu oraz przedstawienia świętych i osobistości religijnych kanonizowanych przez Cerkiew Prawosławną, takich jak Święty Dosoftiej, Święty Dymitr czy Święci Hierarchowie Jerzy, Jan i Wasilij. Najliczniej reprezentowany jest cykl chrystologiczny (np.Chrystus Pantokrator, Narodziny Chrystusa). Osobną grupę tematyczną stanowią różnorodne wyobrażenia Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz wizerunek Jezusa Chrystusa przedstawiany na różnorodnych ikonach: Chrystus Pantokrator, Ucieczka z Egiptu, Chrzest Pana Jezusa Chrystusa, Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie Chrystusa i innych.

Wiele ikon naznaczonych zostało śladami dokumentującymi ich skomplikowaną niekiedy historię: od znamion prób celowego zniszczenia po smugi po świecach palonych przy tych świętych obrazach przez pokolenia pobożnych właścicieli.

Właściciel kolekcji Petru Costin pochodzi z prawosławnej rodziny z Basarabii. Jest kolekcjonerem z 40-letnim stażem, twórcą Muzeum Służby Celnej Republiki Mołdowy.

Organizatorzy:

        Ambasador Republiki Mołdowy w Polsce,
        Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód w Opolu,
        Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.