Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Gerhard Neumann (1907-2004), An der Oder/Nad Odrą

Grafiki
Gerhard Neumann (1907-2004), An der Oder/Nad Odrą

W 2017 roku Muzeum Śląska Opolskiego zakupiło do swoich zbiorów litografię autorstwa Gerharda Neumanna – niemieckiego malarza urodzonego w Opolu i związanego z naszym miastem do 1945 roku.

Jest to przedstawienie widoku doskonale znanego opolanom, narysowany zimą 1943 roku pejzaż ukazujący skutą lodem Odrę w stronę z perspektywy ulicy Nadbrzeżnej (wówczas Uferstrasse). Na rzece, mimo zimy, zacumowano sporo łódek, kilka z nich przy widocznym z lewej strony cyplu wyspy Pasieki. W oddali widoczny jest nowy wówczas most, otwarty w 1935 roku jako most Adolfa Hitlera (dziś: most pamięci Sybiraków).

Gerhard Neumann, autor tej litografii i artysta zapomniany dziś w Opolu, urodził się w naszym mieście w 1907 roku. Stąd w 1926 roku wyruszył na studia do wrocławskiej akademii sztuk pięknych, gdzie kształcił się pod okiem Ottona Muellera i Oskara Molla. Po studiach przebywał także w Paryżu, pracując w atelier Ferdynanda Legera. Po powrocie na Śląsk pracował w wielu szkołach średnich jako nauczyciel rysunku. Niestety, w tym czasie dosięgła go brutalność otaczającej rzeczywistości – w 1933 roku, na fali faszystowskiej walki ze "sztuką zdegenerowaną" został obłożony zakazem wystawiania swoich prac. Zakaz ten cofnięto cztery lata później. Pozwoliło to Neumannowi wrócić do rodzinnego Opola i tu podjąć pracę nauczyciela w gimnazjum "na Górce".

W 1942 roku Neumann został powołany do wojska jako malarz, jego zadaniem było dokumentowanie ofensywy wojsk hitlerowskich na Ukrainie, następnie zaś w Grecji i na Krecie.

Litografia, która dziś prezentujemy powstała już w okresie służby wojskowej Neumanna. Nie wiemy, czy jej powstanie wiąże się z okolicznościowym urlopem, czy tez szkicowana była z pamięci opolskiego malarza. Na pewno jest jednym z ostatnich zapisów opolskiego pejzażu, poczynionych przez Neumanna.

Po zmianie państwowej przynależności Śląska, jaka dokonała się w 1945 roku, rodzina Neumanna znalazła się najpierw w Turyngii, później Berlinie, a w końcu w Nadrenii. Sam artysta dołączył do niej w 1946 roku, kiedy został zwolniony z niewoli radzieckiej. Aż do emerytury w 1973 roku pracował jako nauczyciel sztuki w Bonn-Bad Godesberg, gdzie zmarł w 2004 roku w sędziwym wieku 97 lat. Jednocześnie intensywnie pracował jako artysta pokazując swe prace na licznych wystawach, projektując witraże i mozaiki. Jego powojenna twórczość ma charakter nieprzedstawiający. Takie malarstwo zdążył jeszcze pokazać w swoim rodzinnym Opolu, na wystawie w Muzeum Śląska Opolskiego w 1990 roku.oprac. 

oprac. J. Filipczyk



Eksponat

Technika
litografia
Materiał
papier
Rok powstania
1943
Numer inwentarzowy
MSO/S/2795
Sygnatura
Gerhard Neumann 43

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.