Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Galeria malarstwa polskiego XIX i XX wieku

Na stałej wystawie prezentowanych jest niespełna 140 obrazów wybranych z kolekcji i eksponowanych chronologicznie.
Wystawa stała Malarstwo Polskie XIX i XX wieku
Kolekcja malarstwa polskiego była tworzona w Opolu od podstaw, począwszy od lat 50. XX wieku. U źródeł jej powstania leżała potrzeba uzupełnienia zbiorów muzeum w prace podkreślające polskość Ziem Odzyskanych. Dokonując kolejnych zakupów, z czasem utworzono galerię prezentującą prace m.in. Józefa Chełmońskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych wybitnych polskich malarzy. Równolegle dokonywano zakupów i otrzymywano w darach prace twórców opolskich. W latach 60. i 80. z Ministerstwa Kultury i Sztuki trafiły do Muzeum Śląska Opolskiego dwa duże przekazy powojennego polskiego malarstwa, w tym znaczna ilość prac powstałych w okresie socrealizmu i popaździernikowej „odwilży”. Cała kolekcja malarstwa polskiego liczy obecnie około 700 obrazów. Obejmuje obrazy powstałe od połowy XIX do końca XX wieku. Na stałej wystawie w Muzeum Śląska Opolskiego prezentowanych jest niemal 140 obrazów wybranych z kolekcji i eksponowanych chronologicznie.
Wystawa stała Malarstwo Polskie XIX i XX wieku

Najstarsze prace, zgromadzone w pierwszej sali powstały w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku. Zwracają uwagę obrazy artystów kręgu polskiego realizmu i impresjonizmu, a także przedstawienia obrazujące popularne w owym czasie przedstawienia historyczne. W tej sali znajdziemy dzieła Józefa Chełmońskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Jana Matejki, Juliusza Kossaka, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, a także fragment panoramy Wojciecha Kossaka przedstawiającej „Biwak nad Berezyną”.
Wystawa stała Malarstwo Polskie XIX i XX wieku
W sali środkowej zaprezentowano przede wszystkim obrazy malarzy okresu Młodej Polski. Oglądać tu można ukraińskie pejzaże Jana Stanisławskiego, huculskie motywy Władysława Jarockiego i Kazimierza Sichulskiego oraz inspirowane kulturą podkrakowskich chłopów obrazy Włodzimierza Tetmajera. Niewątpliwą ozdobą tej sali jest „Portret żony artysty z kotem” Konrada Krzyżanowskiego.
Wystawa stała Malarstwo Polskie XIX i XX wieku
W ostatniej sali zawisły obrazy chronologicznie nam najbliższe – począwszy od dwudziestolecia międzywojennego aż po lata 70. XX wieku. Widz, w wielkim skrócie, zapoznać się może z ważniejszymi tendencjami malarstwa polskiego tego czasu – od polskiego koloryzmu, poprzez socrealizm, tendencje abstrakcyjne aż do malarstwa nowej figuracji. Autorzy zgromadzonych tu obrazów to między innymi: Hanna Rudzka-Cybisowa, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Helena Krajewska, Jacek Sempoliński, Henryk Stażewski, Jerzy Nowosielski.
Wystawa stała Malarstwo Polskie XIX i XX wieku

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.