Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

"Friederike i Friedrich Wilhelm von Reden – matka Kotliny Jeleniogórskiej i ojciec górnośląskiego przemysłu"

10 czerwca 2016
Friedrich Wilhelm von Reden (1752?1815) jako dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, a następnie minister górnictwa i hutnictwa w rządzie pruskim odegrał znaczącą rolę w procesie industrializacji Śląska w latach 1779-1807 i z tego powodu jest niekiedy nazywany "ojcem przemysłu górnośląskiego"

Wystawa „Friederike i Friedrich Wilhelm von Reden – matka Kotliny Jeleniogórskiej i ojciec górnośląskiego przemysłu” podejmuje próbę charakterystyki dwóch wybitnych postaci zasłużonych w historii Śląska. Pokazana zostanie ich nietuzinkowa, wręcz partnerska relacja, wzajemne pomysły i inspiracje, a także osiągnięcia obojga na rzecz gospodarki, przemysłu, kultury, literatury i sztuki. Jego małżonka Friederike (1774-1854), od 1815 r. przewodnicząca prężnie działającego Towarzystwa Biblijnego w Bukowcu, otrzymała jeszcze za życia przydomek "matki Kotliny Jeleniogórskiej" w nawiązaniu do rozległej działalności kulturalnej i socjalnej na rzecz okolicznych mieszkańców w pierwszej połowie XIX w. Na wystawie ukazano ich partnerską relację, wzajemne inspiracje i osiągnięcia obojga na rzecz gospodarki, przemysłu, kultury, literatury i sztuki.

Wystawa powstała przy współpracy Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej.
Twórcami koncepcji wystawy jest Kulturforum we współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Związkiem Gmin Karkonoskich. Wystawa prezentowana jest przez Kulturforum i zostaje bezpłatnie udostępniona Muzeum.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.