Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Fotografia Andrzeja Jerzego Lecha

11 sierpnia 2011
Ekspozycja przygotowana od strony merytorycznej przez łódzką Galerię FF (kurator – Magdalena Świątczak) i niezależnego kuratora Krzysztofa Jureckiego (WSSiP w Łodzi) ma na celu zaprezentowanie dorobku Andrzeja Jerzego Lecha z zakresu fotografii czystej, a w niej głównie fotografii dokumentalnej oraz ukazanie konsekwencji, jak i wewnętrznego rozwoju stylistycznego autora, opierającego się na rejestrowaniu obrazu świata i jego melancholii.

Wystawa złożona z ponad 110 fotografii prezentuje koleje okresy twórczości artysty, zaczynając od pierwszych cykli realizowanych w Polsce: Cytaty z jednej rzeczywistości, czyli w ogrodzie mojej teściowej, Cmentarz zamknięty, 60 furek, Amsterdam, Warka, Kazanłyk, 30 fotografii, Kalendarz szwajcarski, rok 1912, Dziennik podróżny, aż po realizowany już XXI wieku Panoramiczny dziennik podróżny.

Andrzej Jerzy Lech studiował fotografię artystyczną w Szkole Sztuk Pięknych w Ostrawie w Czechach w pracowni Bořka Sousedika. Warto zaznaczyć, że artysta już w roku 1987 brał udział w prestiżowej wystawie Award for Young European Photographers we Frankfurcie (Niemcy).

Celem ekspozycji będzie pokazanie, że dokument fotograficzny w wersji zaproponowanej przez A.J. Lecha miał duży wpływ na kształtowanie się fotografii polskiej od lat 80. i 90. (między innymi tak zwanej "fotografii elementarnej" i "szkoły jeleniogórskiej").

Ważnym składnikiem tego przedsięwzięcia jest opublikowanie specjalistycznego albumu na temat całej twórczości artysty, który zawierać będzie kilka tekstów krytycznych oraz rys biograficzny i bibliografię, w tym teksty Jerzego Buszy, Krzysztofa Jureckiego, Macieja Szymanowicza, Magdaleny Wicherkiewicz, Johna Wooda.

Po koniec lat 70. Andrzej Jerzy Lech zatrudniony był w Pracowni Fotograficznej Muzeum Śląska Opolskiego. Od 1989 roku artysta mieszka w Jersey City, w stanie New Jersey w USA. Utrzymując stały artystyczny kontakt z Polską, realizuje między innymi od roku 2010 duży projekt fotograficzny Subiektyw – Kolekcja Wrzesińska.

Prace artysty znajdują się w stałych zbiorach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Śląskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej w Katowicach, Kolekcji Sztuki Współczesnej Pfizera i Icon Pictures w Nowym Jorku oraz w Jersey City Museum w Jersey City, New Jersey, USA.

Wystawa będzie także prezentowana w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Miejskiej Bibliotece im. C.K. Norwida w Świdnicy, Galerii BWA w Jeleniej Górze oraz w Galerii Fotografii pf w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Planujemy także pokaz podczas Miesiąca Fotografii w Bratysławie w 2012 roku.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.