Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Figurka "Matka Boska"

Szkło / porcelana
Figurka "Matka Boska", wł. MŚO

Figurka w kolorze białym przedstawia stojąca Matkę Boską, odzianą w mocno rozkloszowaną suknie o wyraźnie zarysowanych, równolegle układających się pionowych fałdach, płaszcz i welon. Złożone w modlitwie dłonie, uniesione do lewego policzka, okryte są płaszczem. Lekko pochylona ku lewemu ranieniu głowa postaci zwieńczona jest otwartą koroną. Na podłużnej twarzy Marii zaznaczono przymknięte oczy. Spod korony wysuwa się welon, który zamyka postać z obu stron układającymi się równolegle fałdami.

Eksponat, który na co dzień oglądać można na naszej stałej wystawie górnośląskiej ceramiki, jest przykładem owocnej współpracy pracowni projektowej z tułowickiej fabryki porcelany Reinholda Schlegelmilcha ze Wschodnioniemieckimi Warsztatami Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów (Ostdeutsche Werkstätten für christliche Kunst und Kunstgewerbe zu Neisse). Placówka ta działała w Nysie w latach 1924-1929. Jej głównym celem była dbałość o wysoki poziom artystyczny dewocjonaliów, co realizowane było głównie poprzez projektowanie wzorów i modeli, które przekazywano artystom, rzemieślnikom i fabrykom do kopiowania.

Figurka z naszych zbiorów sygnowana jest znakiem "RS Tillowitz", posiada również znak nyskich warsztatów, który pojawiał się na figurkach o tematyce religijnej, projektowanych m.in. przez utalentowanego artystę, pedagoga i kierownika tej placówki, Richarda Adolfa Zutta.

Eksponat

Materiał
porcelana
Wymiary
16,5 x 12 cm
Rok powstania
pomiędzy 1924 a 1929 rokiem
Numer inwentarzowy
MSO.S/2076
Sygnatura
RS TILLOWITZ, WV/Wschodnioniemie Warsztaty Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów (Ostdeutsche Werkstätten für christliche Kunst und Kunstgewerbe zu Neisse).

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.