Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Figurka "Aniołek"/ "Modląca się dziewczynka"

Szkło / porcelana
Figurka "Aniołek"/ "Modląca się dziewczynka", wł. MŚO

Figurka w kolorze białym przedstawia klęczącą na poduszce dziewczynkę ze złożonymi dłońmi i pochylona głową. Proste włosy opadają na czoło i ramiona postaci, którą ukazano w marszczonej sukience oraz płaszczu opadającym gęstymi fałdami na poduszkę.

Eksponat, który na co dzień oglądać można na naszej stałej wystawie górnośląskiej ceramiki, jest przykładem owocnej współpracy pracowni projektowej z tułowickiej fabryki porcelany Reinholda Schlegelmilcha ze Wschodnioniemieckimi Warsztatami Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów (Ostdeutsche Werkstätten für christliche Kunst und Kunstgewerbe zu Neisse). Placówka ta działała w Nysie w latach 1924-1929. Jej głównym celem była dbałość o wysoki poziom artystyczny dewocjonaliów, co realizowane było głównie poprzez projektowanie wzorów i modeli, które przekazywano artystom, rzemieślnikom i fabrykom do kopiowania.

Figurka z naszych zbiorów sygnowana jest znakiem „RS Tillowitz”, posiada również znak nyskich warsztatów, który pojawiał się na figurkach o tematyce religijnej, projektowanych m.in. przez utalentowanego artystę, pedagoga i kierownika tej placówki, Richarda Adolfa Zutta.

Eksponat

Materiał
porcelana
Wymiary
13 x 4,6 x 4,1 cm
Rok powstania
między 1924 a 1927 rokiem
Numer inwentarzowy
MSO/S/2075
Sygnatura
RS TILLOWITZ, WV/Wschodnioniemie Warsztaty Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów (Ostdeutsche Werkstätten für christliche Kunst und Kunstgewerbe zu Neisse).

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.