Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

”Feeria barw - florystyczna symfonia Chin”. 19.11.2021 r. do 29.01.2022

17 listopada 2021 Wystawy
Centrum Współpracy Polska - Chiny ”Instytut Konfucjusza” w Opolu i Muzeum Śląska Opolskiego serdecznie zapraszają na wystawę malarstwa chińskiego.

”Feeria barw  - florystyczna symfonia Chin” - plakat

Wystawa na którą składa się blisko 70 prac wykonanych za pomocą pędzla zanurzonego w czarnym atramencie lub kolorowym tuszu na wysokiej jakości papierze ryżowym lub jedwabiu. Kolekcja tradycyjnego chińskiego malarstwa (po chińsku "Guo Hua", co dosłownie oznacza "malarstwo narodowe"), które rozwinęło się w czasach dynastii Han (202 p.n.e.-220 p.n.e).

"W malarstwie tradycyjnym wykorzystuje się te same techniki, co w kaligrafii [...] Gotowe dzieło najczęściej prezentowane jest w formie zwojów pionowych oraz poziomych, ale może być również oprawione w ramy"- tłumaczy prof. Maria Bernat, dyrektor Centrum Współpracy Polska-Chiny Instytutu Konfucjusza w Opolu.

Autorami prac jest sześciu wybitnych artystów: Jiang Yunzhong, Liu Huiru, Liu Guowei, Mo Lin, Yang Guoping. Ich wystawy indywidualne można było zobaczyć praktycznie na całym świecie. Nigdy jednak nie mieli wspólnej wystawy, stąd też dzięki kolekcjonerowi Mioa Tianshun, do którego prace należą i działającemu przy Politechnice Opolskiej Instytutowi Konfucjusza można było to zmienić.

"Motywem przewodnim jest interpretacja jednych z najpopularniejszych symboli florystycznych Chin, jakimi są: peonia, kwiat śliwy, lotos i glicynia. Peonia uznawana jest przez Chińczyków za "piękno narodowe". Symbolizuje pomyślność i bogactwo, a także szczęście, pokój i dobrobyt. W Państwie środka zajmuje taką pozycję, jaką w Europie zajmuje róża. Z kolei kwiat śliwy to jeden z ulubionych kwiatów Chińczyków. Jako, że rozkwita na mrozie i śniegu, symbolizuje ducha wytrwałości i woli walki. Śliwa to także symbol idealnego człowieka. Kwiat lotosu już w starożytności wzbudził niekłamany zachwyt w Państwie Środka. Jest najczęściej stosowanym wzorem dekoracyjnym na elementach architektonicznych, rzeźbach i naczyniach. Z perspektywy jego kulturowego znaczenia jest symbolem czystości oraz jedną z buddyjskich świętości. Natomiast wiszące kwiaty glicynii przypominają tradycyjne fioletowe szarfy najwyższych rangą urzędników-uczonych. Kwiat symbolizuje zatem sukces społeczny lub zawody. Glicynia kojarzona jest również z trwałą miłością: to winorośl, której życie jest ściśle związane z drzewami, które oplata."- opisuje Wanda Sąsiadek koordynator wystawy z Instytutu Konfucjusza.


Centrum Współpracy Polska - Chiny

”Instytut Konfucjusza” w Opolu

i

Muzeum Śląska Opolskiego

serdecznie zapraszają na

wystawę malarstwa chińskiego

”Feeria barw

- florystyczna symfonia Chin”

姹紫嫣红

Wystawa będzie udostępniana w terminie

od 19.11.2021 r. do 29.01.2022

w Muzeum Śląska Opolskiego, ul. Mały Rynek 7a


Zobacz inne aktualności

Oprowadzanie literackie: "Najpodlejszy wynalazek człowieka. Aparat fotograficzny." Jan Cybis, teksty przekorne.

„Kto jest odbiorcą mojego płótna? Nie wiem. Ja sam? Rozwiązanie zanadto platoniczne” - napisał Jan Cybis w swoich notatkach. Zapraszamy na oprowadzanie, w trakcie którego zanurzymy się w barwy i słowa artysty. Prześledzimy jego twórczy życiorys, inspiracje i fazy twórczości, a także wraz ze Słuchaczkami i Słuchaczami przeczytamy obszerne fragmenty z „Notatek malarskich”. Jaki portret artysty wyłania się z jego słów? Co sądził o Picassie, co o van Goghu, co o malarstwie abstrakcyjnym?

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.