Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023

1 września 2023 Wydarzenie
Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Zapraszamy serdecznie na wydarzenia przygotowane przez Muzeum.
  • 9 września 2023 /sobota/ godz. 14:00 wykład / prelekcja

Tradycje zdobienia haftem na przykładzie zabytków ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego

Hafty i wyszycia, w dawnej kulturze ludowej, występowały w ścisłym związku ze strojem, czyli ubiorem odświętnym, zdobiono głównie przedmioty użytkowe. Tak też było na Opolszczyźnie. Rzadziej, odmiennie niż to ma miejsce obecnie, spotykało się tę formę zdobienia na przedmiotach użytkowych. Hafty opolskie wykonywane były ściegiem płaskim, często atłaskowym, oraz innymi popularnymi ściegami za pomocą nici jedwabnych i bawełnianych. Motywem dominującym w postaci dużego kwiatu jest najczęściej różnie wyobrażony kwiat „róży”, motywy drobne to kwiaty innych gatunków. Proponujemy zapoznanie się z różnymi układami haftów, ich kolorystyką oraz sposobami wykonania poprzez udział w wykładzie i warsztatach praktycznych

Wstęp bezpłatny

  • 9 września 2023 /sobota/ godz..15:00 warsztaty

Hafty i wyszycia na przykładzie zabytków ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego

Hafty opolskie wykonywane były na płóciennych materiałach. Motywem dominującym był dużego kwiat zwany „opolską różą”.

Hafty i wyszycia, w dawnej kulturze ludowej, występowały w ścisłym związku ze strojem, czyli ubiorem odświętnym. Rzadziej, odmiennie niż to ma miejsce obecnie, spotykało się tę formę zdobienia na przedmiotach użytkowych. Hafty opolskie wykonywane były ściegiem płaskim, często atłaskowym, oraz innymi popularnymi ściegami za pomocą nici jedwabnych i bawełnianych. Motywem dominującym w postaci dużego kwiatu jest najczęściej różnie wyobrażony kwiat „róży”, motywy drobne to kwiaty innych gatunków. Proponujemy zapoznanie się z różnymi układami haftów, ich kolorystyką oraz sposobami wykonania poprzez udział w warsztatach praktycznych.

Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc 77 443 17 54 (Kasa Muzeum wt. - nd. w godzinach pracy głównego gmachu Muzeum).


Zobacz inne aktualności

Warsztaty malarstwa akwarelowego: "Piękna jest sztuka malowania!". Pejzaż miejski (architektura); 26.10.2023

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w warsztatach, dzięki którym będzie można poznać technikę malowania farbami wodnymi. To doskonała okazja, aby rozwijać swoje umiejętności artystyczne, czerpać inspirację z dzieł Jana Cybisa i spędzić czas w towarzystwie innych pasjonatów sztuki. Zapraszamy zarówno młodzież, jak i dorosłych do udziału w naszym cyklu warsztatowym. Nie czekajcie kupcie bilet już teraz!

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze -październik

Drodzy Przyjaciele twórczości! Mamy przyjemność zaprosić Was na październikowe zajęcia w ramach "Sobotniego pogotowia twórczego", które w tym miesiącu okażą się prawdziwie jesienne! Czekają na Was inspirujące rozmowy o malarstwie, opowieści o darach jesieni wykorzystywanych przez gospodynie domowe oraz zajęcia fotograficzne. To będzie czas pełen inspiracji, kreatywności i odkrywania. Zapraszamy zarówno tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tworzeniem, jak i tych, którzy są już doświadczonymi "małymi artystami" lub pasjonatami sztuki, historii i regionu.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.