Europejskie Dni Dziedzictwa 2023
1 września
2023
Wydarzenie
Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Zapraszamy serdecznie na wydarzenia przygotowane przez Muzeum.
- 9 września 2023 /sobota/ godz. 14:00 wykład / prelekcja
Tradycje zdobienia haftem na przykładzie zabytków ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego
Hafty i wyszycia, w dawnej kulturze ludowej, występowały w ścisłym związku ze strojem, czyli ubiorem odświętnym, zdobiono głównie przedmioty użytkowe. Tak też było na Opolszczyźnie. Rzadziej, odmiennie niż to ma miejsce obecnie, spotykało się tę formę zdobienia na przedmiotach użytkowych. Hafty opolskie wykonywane były ściegiem płaskim, często atłaskowym, oraz innymi popularnymi ściegami za pomocą nici jedwabnych i bawełnianych. Motywem dominującym w postaci dużego kwiatu jest najczęściej różnie wyobrażony kwiat „róży”, motywy drobne to kwiaty innych gatunków. Proponujemy zapoznanie się z różnymi układami haftów, ich kolorystyką oraz sposobami wykonania poprzez udział w wykładzie i warsztatach praktycznych
Wstęp bezpłatny
- 9 września 2023 /sobota/ godz..15:00 warsztaty
Hafty i wyszycia na przykładzie zabytków ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego
Hafty opolskie wykonywane były na płóciennych materiałach. Motywem dominującym był dużego kwiat zwany „opolską różą”.
Hafty i wyszycia, w dawnej kulturze ludowej, występowały w ścisłym związku ze strojem, czyli ubiorem odświętnym. Rzadziej, odmiennie niż to ma miejsce obecnie, spotykało się tę formę zdobienia na przedmiotach użytkowych. Hafty opolskie wykonywane były ściegiem płaskim, często atłaskowym, oraz innymi popularnymi ściegami za pomocą nici jedwabnych i bawełnianych. Motywem dominującym w postaci dużego kwiatu jest najczęściej różnie wyobrażony kwiat „róży”, motywy drobne to kwiaty innych gatunków. Proponujemy zapoznanie się z różnymi układami haftów, ich kolorystyką oraz sposobami wykonania poprzez udział w warsztatach praktycznych.
Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc 77 443 17 54 (Kasa Muzeum wt. - nd. w godzinach pracy głównego gmachu Muzeum).