Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Europejskie Dni Archeologii - bezpłatne warsztaty archeologiczne dla dzieci

14 czerwca 2023 Wydarzenie
Serdecznie zapraszamy młodych odkrywców na warsztaty archeologiczne organizowane w ramach Europejskich Dni Archeologii. Podczas zajęć przybliżymy pracę archeologa i pokażemy drogę zabytku od jego odkrycia po umieszczenie go na wystawie.

plakat z logo wydarzenia EDA
Europejskie Dni Archeologii (EDA )
to wydarzenie, które zostało zainicjonowane w 2010 roku przez Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap) we Francji. EDA obejmuje szereg wystaw, warsztatów, wykładów, pikników, sesji naukowych i innych wydarzeń, które mają za zadanie przybliżyć dziedzictwo archeologiczne szerszej publiczności. Projekt rozprzestrzenił się na inne kraje europejskie, a od 2019 roku EDA realizowana jest również w Polsce. Tegoroczna edycja odbywa się 16, 17, 18 czerwca i obejmuje ponad sto wydarzeń w całej Polsce.

W tym roku nasze muzeum przyłącza się do inicjatywy i organizuje warsztaty archeologiczne „Od wykopu do gabloty”, które skierowane są do dzieci szkół podstawowych. Podczas zajęć przybliżymy, czym jest archeologia i jak wygląda praca badaczy.
Uczestnicy będą mieli możliwość odkopania replik zabytków oraz wypełnienia karty zabytku wraz z rysunkiem. Warsztaty zakończymy wspólnym przygotowywaniem gablotki z odkrytymi znaleziskami.

Termin: 18.06.2023 r., godz. 15:00

Miejsce: główny gmach MŚO, ul. Mały Rynek 7

Wiek uczestników: 8-14 lat

Liczba uczestników: 10


Udział i zapisy: UDZIAŁ JEST BEZPŁATNY, obowiązują jednak zapisy pod numerem 77 443 17 54 (Kasa Muzeum wt. - nd w godzinach pracy głównego gmachu Muzeum)


Ogólnopolskim koordynatorem Europejskich Dni Archeologii jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Patronatem honorowym jest Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, dr Jarosław Sellin. Patron medialny: Polskie Radio S.A. i Archeologia Żywa.

KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ o innych wydarzeniach organizowanych w ramach Europejskich Dniach ArcheologiiZobacz inne aktualności

„Gęsiego do muzeum”- czasowa oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych

Zapraszamy do uczestnictwa w naszej ofercie edukacyjnej pt. „Gęsiego do muzeum” towarzyszącej wystawie czasowej „Solenie kury. Wieś widziana oczami Eugeniusza Marca"! Dla przedszkoli i szkół mamy przygotowanych kilka bloków tematycznych, które zabiorą dzieci w podróż po śląskiej wsi widzianej oczami artysty. Zarezerwujcie już teraz swoje terminy od kwietnia do czerwca 2024 roku i pozwólcie naszej ofercie rozpalić kreatywność i ciekawość Waszych uczniów!

Zobacz

"Jan Cybis. Artysta i człowiek" - lekcja muzealna, oferta dla grup szkolnych

Czy wiecie jacy artyści tworzyli, pochodzą z naszego województwa? Czy Muzeum przechowuje ich dzieła? Jak im się żyło? Czy żyli tylko dla sztuki? Czy mieli jakieś inne pasje? Zapraszamy na lekcję poświęconą Janowi Cybisowi (1897-1972), jednemu z najważniejszych polskich artystów XX wieku, który urodził się we wsi Wróblin koło Głogówka na Opolszczyźnie. Wypełni ją opowieść o życiu i twórczości tego wielkiego malarza, którą połączymy z prezentacją multimedialną oraz zwiedzaniem stałej wystawy jego prac. Poznamy rodzinę artysty, ciekawostki z jego życia, a także zapoznamy się z różnorodną tematyką jego obrazów (portret, pejzaż, akt, martwa natura).

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.