Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Dział Sztuki

Dział Sztuki Muzeum Śląska Opolskiego formalnie utworzono w 1957 roku. Nosił on kolejno nazwy: Dział Sztuki i Rzemiosła Artystycznego, Dział Sztuki w tym Galeria Jana Cybisa, a obecnie używa nazwy Dział Sztuki.
Dział sztuki
W ciągu ostatniego półwiecza niemal od podstaw stworzono w opolskim muzeum zbiory sztuki, liczące obecnie ponad dwa i pół tysiąca pozycji inwentarzowych. W zasobach tych znajdują się dzieła sztuki polskiej i śląskiej od średniowiecza do współczesności

Z najstarszych zabytków wymienić warto przykłady śląskiej rzeźby gotyckiej ze słynną Madonną z Sadowa. W Dziale Sztuki znajduje się także zbiór rzemiosła artystycznego, m.in. ceramika z manufaktur i fabryk śląskich, w której to kolekcji odrębne miejsce zajmuje kolekcja porcelany tułowickiej – dar Antoniego Bilońskiego. Jest ona eksponowana na wystawie stałej.

W ostatnim czasie w ciągu wystawy ceramiki uruchomiliśmy nową salę ekspozycyjną zatytułowana Projektanci – na Śląsku Opolskim/ze Śląska Opolskiego dokumentującą powojenne wzornictwo przemysłowe w zakresie szkła i ceramiki.

Posiadamy również sporą ilość nowożytnych mebli, pochodzących najprawdopodobniej z rezydencji śląskich, a przekazanych do muzeum ze składnicy muzealnej w Pieskowej Skale.

Wystawa Malarstwa

W kolekcji malarstwa polskiego liczącej około 800 pozycji znajdujemy dzieła o tematyce historyczno-batalistycznej, rodzajowej, liczne pejzaże i portrety najwybitniejszych twórców z tego okresu, m.in. Józefa Chełmońskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Juliusza Kossaka, Józefa Pankiewicza, Jana Stanisławskiego, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Konrada Krzyżanowskiego, a z nowszych – Jacka Sempolińskiego, Jacka Sienickiego czy Rajmunda Ziemskiego. Wybór z tej kolekcji – około 150 obrazów – prezentowany jest w stałej Galerii Malarstwa Polskiego XIX i XX w.Odrębny zbiór stanowi kolekcja prac Jana Cybisa, licząca 90 obrazów olejnych oraz ponad 800 akwareli i rysunków kolekcja. To największa w Polsce muzealna kolekcja prac tego urodzonego na Opolszczyźnie, wybitnego polskiego kolorysty. W ramach Działu Sztuki funkcjonuje przy ul. Ozimskiej 10 Galeria Muzeum Śląska Opolskiego ze stałą wystawą „Jan Cybis – malarstwo” oraz wystawami czasowym, przygotowywanymi w trzech cyklach: „W kręgu Cybisa”, „Laureaci nagrody im. Cybisa” i „Sztuka polska XX wieku”.

Dział Sztuki dokumentuje także twórczość plastyczną środowiska opolskiego po 1945 roku, zbiory te datują się od lat. 50. XX w. i liczą kilkaset pozycji.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.