Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Dział Historyczny

Zbiory Działu Historycznego są bardzo różnorodne. Do eksponatów zgromadzonych jeszcze przed wojną należą m.in. militaria pruskie; zbiór starej broni i uzbrojenia uzupełniany był po wojnie i liczy obecnie ponad 300 eksponatów (najstarszy to rzadko spotykany późnośredniowieczny miecz bojowy z początku XVI wieku). Podobnie jeszcze przed 1945 rokiem znalazło się w muzeum wiele przedmiotów związanych ze śląskim rzemiosłem cechowym. Ozdobą kolekcji są skrzynie i lady, tarcze trumienne, sztandary rzemieślnicze, pieczęcie, różnego rodzaju naczynia i narzędzia, w tym okazały strug stolarski z 1726 roku.
Dział historyczny
Interesujący zbiór stanowią druki i starodruki, m.in. liczne polonika z oficyn śląskich z okresu od XVIII do XX wieku. Pokaźna jest także kolekcja kartograficzna z licznymi mapami Śląska; wśród nich znajduje się unikalna mapa Meriana według Helwiga z 1776 roku. Z zabytków ilustrujących najstarsze dzieje miasta warto wymienić XIV-wieczne i XV-wieczne zworniki z kościoła na Górce i ratusza opolskiego oraz XVI-wieczny dzwon i wagę, pochodzące również z ratusza.

Dział dysponuje bogatym materiałem ikonograficznym dotyczącym Opola, a także innych miejscowości regionu: grafikami, zdjęciami, pocztówkami, rysunkami czy planami. Reprezentatywny jest zespół dokumentów i pamiątek związanych z działalnością dwóch polskich organizacji w okresie międzywojennym: Związku Polaków w Niemczech i Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech. Część cennych obiektów dotyczy również plebiscytu na Górnym Śląsku z 20 marca 1921 roku.

W 2014 roku Muzeum przejęło największą w Polsce prywatną kolekcję trojaków staropolskich, należącą wcześniej do Tadeusza Igera, liczącą 3600 monet. Stanowi ona najważniejszą część kolekcji numizmatycznej Działu, w skład której wchodzi jeszcze około 5000 innych monet, banknotów, medali, plakiet i odznaczeń.

Godne odnotowania są też kolekcje zegarków pochodzących głównie z początku XX wieku, naczyń i utensyliów aptecznych z przełomu XIX i XX wieku, fotografii z najstarszych opolskich atelier, a także pozostających w związku z wyposażeniem kamienicy mieszczańskiej mebli, sprzętów kuchennych, przyborów toaletowych, bibelotów, przedmiotów codziennego użytku z końca XIX i z pierwszej połowy XX wieku.
Dział Historyczny gromadzi również pamiątki związane z powojenną historią Opola. Na szczególną uwagę zasługują zbiory fotograficzne, obiekty związane z osiadłymi po 1945 roku mieszkańcami Opolszczyzny, historią ruchu „solidarnościowego” i wiele innych.

Wybrane eksponaty są prezentowane na wystawach stałych: „Opole – gród, miasto, stolica regionu”, „W kręgu farmacji” oraz w kamienicy czynszowej.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.