Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Dział Historyczny

Zbiory Działu Historycznego liczą obecnie ponad 6000 pozycji inwentarzowych. Do najstarszych eksponatów, zgromadzonych jeszcze przed wojną w Städtisches Museum Oppeln należą m.in. militaria pruskie przejęte w 1934 r. z 63 Górnośląskiego Pułku Piechoty stacjonującego w Opolu – zbiór starej broni i uzbrojenia uzupełniany był po wojnie i liczy obecnie ponad 300 eksponatów.

Jeszcze przed 1945 r. znalazło się w muzeum wiele wytworów śląskiego rzemiosła cechowego. Gromadzono cenne druki i starodruki – również ta część zbiorów systematycznie wzbogacana była w późniejszym okresie, m.in. o liczne polonika z oficyn śląskich z okresu od XVIII do XX wieku. Pokaźna jest także kolekcja kartograficzna z licznymi mapami Śląska.

Dział dysponuje bogatym materiałem ikonograficznym dotyczącym miasta Opola: grafikami, zdjęciami, pocztówkami, rysunkami, planami itp.

Liczący przeszło 5000 sztuk zbiór numizmatów (w tym 10 skarbów monet z terenów dzisiejszego województwa opolskiego) w całości skompletowany został w okresie powojennym. Godne odnotowania są również dwie stosunkowo niedawno pozyskane kolekcje: zegarki i zegary pochodzące głównie z początku XX wieku (przeszło 150 sztuk) oraz naczynia i inne obiekty z wyposażenia apteki z przełomu XIX i XX wieku.

W ścisłym związku z wyposażeniem otwartej niedawno Kamienicy mieszczańskiej przy ul. św. Wojciecha 9 pozostają najnowsze muzealne nabytki z ostatnich kilku lat: meble, sprzęty kuchenne, przybory toaletowe, bibeloty, przedmioty codziennego użytku z końca XIX i z pierwszej połowy XX wieku.

Reprezentatywny dla zbiorów muzeum jest liczny zespół dokumentów i pamiątek związanych z działalnością dwóch polskich organizacji w okresie międzywojennym: Związku Polaków w Niemczech i Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech. Pewna ilość cennych obiektów dotyczy również plebiscytu i powstań na Śląsku.

W zbiorach działu znajdują się także liczne dokumenty, fotografie i pamiątki po znanych postaciach związanych z nowszą historią miasta i regionu m.in.: poecie ludowym z Siołkowic Starych Jakubie Kani, organizatorze polskiego ruchu kulturalnego na Śląsku Alojzym Smolce, działaczu narodowo-społecznym Szymonie Koszyku, pisarzu Stanisławie Wasylewskim, który w Opolu spędził ostatnie lata swojego życia.

Dział zajmuje się także najnowszą historią Opola. Prowadzone są prace naukowo-badawcze nad osiadłymi po 1945 r. mieszkańcami Opolszczyzny. Dział dysponuje, wspólnie z Działem Etnograficznym, bazą danych gromadzącą ponad 84 tysiące informacji o miejscu pochodzenia i osiedlenia się na terenie województwa opolskiego tej ludności. Zgromadzono obiekty związane z historią ruchu „solidarnościowego” na Opolszczyźnie z lat 1980-1989. Czasy powojenne dokumentuje również zbiór plakatu kulturalnego.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.