Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Dom Wieczności – fotografie Jerzego Bonińskiego

17 maja 2012
Wystawa "Dom wieczności" przedstawia fotografie Cmentarza Żydowskiego przy ul.Okopowej (przed wojną znanego jako cmentarz przy ul.Gęsiej) w Warszawie. Jest to jedna z największych żydowskich nekropolii na świecie - pochowano tam ok. 250 tysięcy osób, zachowanych jest ok. 100 tysięcy nagrobków.

 Najstarsze pochówki pochodzą z początków XIX w. Jako miejsce spoczynku bogatszej części społeczności żydowskiej, cmentarz stał się szybko ciekawą galerią sztuki sepulkralnej, często o wysokich walorach artystycznych. Pochowano tu wiele wybitnych osobistości - rabinów, cadyków i talmudystów, ale także osoby, które zapisały się zarówno w historii żydowskiej, jak i polskiej. Spoczywają tu, wśród wielu innych: Ester Rachel Kamińska - wybitna aktorka, założycielka Teatru Żydowskiego, Ludwik Zamenhof - twórca języka esperanto, pisarze - Icchak Lejb Perec, Julian Stryjkowski, historycy - Szymon Askenazy, Majer Bałaban, Maurycy Horn, wielu przemysłowców, finansistów, lekarzy, adwokatów i inżynierów. Znajduje się tu także symboliczny pomnik Janusza Korczaka zamordowanego w Treblince. Do dziś cmentarz jest czynny, służąc społeczności żydowskiej z Warszawy i okolic.


Jerzy Boniński (ur. 1955 w Warszawie) - absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Tadeusza Dominika w 1981 r. Od 1983 r. zatrudniony w macierzystej uczelni, gdzie od 1996 r. prowadzi samodzielną Pracownię Rysunku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, a od lat 90. XX w. także fotografią.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.