Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

„Dawne zawody w miniaturze” - wystawa czasowa

19 sierpnia 2022 Wystawa - wydarzenie
Od 3 września zapraszamy na nową wystawę czasową o pracy i życiu codziennym dawnych rzemieślników. Na ekspozycję składa się piętnaście dioram - miniaturowych wnętrz warsztatów rzemieślniczych z minionych czasów.

Dawne zawody w miniaturze

wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie

3 września – 29 października 2022

Gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego

Mały Rynek 7

wstęp wolny

Dawne zawody w miniaturze - wystawa czasowa

Zapraszamy na wystawę poświęconą życiu codziennemu i pracy rzemieślników, na którą składa się piętnaście dioram – miniaturowych wnętrz warsztatów i pracowni rzemieślniczych z czasów minionych. Ekspozycja w Muzeum Śląska Opolskiego prezentowana jest w ramach projektu edukacyjnego „Historie po fachu – śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego”.

Każda z dioram przedstawia historię jednego z dawnych, tradycyjnych zawodów. Są wśród nich profesje już zapomniane – jak praczka czy zielarka, obecnie ginące i rzadkie – jak kowal, szewc, garncarz, szwaczka kołder, lutnik czy modystka, a także te nadal praktykowane – jak piekarz, krawcowa, stolarz czy fotograf, zajrzeć można także do wnętrza pracowni lamp i abażurów oraz zakładu introligatorskiego.

Prezentowane na wystawie miniaturowe ekspozycje wykonała artystka Elżbieta Marcinkowska-Wilczyńska, zajmująca się unikalną dziedziną rzemiosła artystycznego, jaką jest tworzenie domów lalek i miniatur. Pracownie rzadkich i ginących zawodów odtworzone są w skali 1:12, z typową dla twórczyni precyzją i dbałością o każdy detal, ale też z podszytym humorem zmysłem obserwacji. W każdym z realistycznie ukazanych wnętrz znajdują się używane w danym zawodzie sprzęty, narzędzia i meble – wykonane przy użyciu autorskich technik plastycznych, często z wykorzystaniem materiałów z recyklingu. Ich dopełnienie stanowią postacie ubrane przez artystkę w stylizowane stroje robocze. Prezentowane prace nie są rekonstrukcjami istniejących miejsc, lecz ich artystycznym przetworzeniem – nostalgicznymi kolażami, złożonymi ze wspomnień artystki, starych zdjęć, grafik, obrazów czy tekstów źródłowych. Wnętrza pracowni rzemieślniczych nie zostały dokładnie osadzone w czasie, gdyż w dziedziczonych z pokolenia na pokolenie rodzinnych warsztatach i pracowniach wysłużone i zabytkowe sprzęty oraz narzędzia zgodnie współistnieją z bardziej współczesnymi elementami wyposażenia, takimi jak telefon, radio, apteczka, grzałka czy kuchenka gazowa.

Celem wystawy jest nie tylko przybliżenie i scharakteryzowanie dawnych profesji oraz przedstawienie tradycyjnych procesów wytwórczych, ale przede wszystkim uświadomienie odbiorcom, że za rozmaitymi wyrobami, z których dziś korzystamy, stoją setki lat doświadczenia dawnych mistrzów, a także konkretne narzędzia i techniki. Ekspozycja została przygotowana jako wyraz podziwu i szacunku wobec dawnych i współczesnych rzemieślników – znawców i specjalistów z pasją wypełniających powierzane im zadania.

Wystawa upamiętniająca zawody odchodzące w przeszłość to dla młodszych muzealnych widzów intrygująca lekcja historii. Odbiorcy dorośli, zapewne pamiętający popularne niegdyś zakłady rzemieślnicze i usługowe, znajdą na ekspozycji wiele ciekawostek o historii rzemiosła: zobrazowaną przez artystkę w dioramach opowieść o codziennym życiu rzemieślników uzupełniają plansze z informacjami dotyczącymi historii powstania poszczególnych zawodów, zasad terminowania, dawnego wyposażenia warsztatów oraz wykorzystywanych niegdyś narzędzi i technik. Teksty ilustrowane są obrazami z różnych epok, ukazującymi omawiane profesje.
Zapowiedz wystawy na stronie Radia Opole. 

Dawne zawody w miniaturze - wystawa czasowa

Organizatorzy:

Muzeum Śląska Opolskiego

Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

koncepcja i opracowanie wystawy, projekty graficzne i zdjęcia Aneta Popiel-Machnicka, wykonanie dioram Elżbieta Marcinkowska-Wilczyńska

opracowanie tekstów do wystawy Zofia Jusiak, Marta Traczyk

---------------------------


„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

Dofinansowano przez Samorząd Województwa Opolskiego

Patroni medialni:Zobacz inne aktualności

Kamienica czynszowa z przewodnikiem. Oferta dla grup zorganizowanych.

Kamienicę pod numerem 9, przy ulicy św. Wojciecha w Opolu (jedna z najstarszych i zarazem najładniejszych uliczek, która nadal przypomina klimat przedwojennego Opola) wybudowano około 1890 roku. Należała do rodziny Nowaków. Znajdowało się w niej sześć dwuizbowych mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Toalety i ujęcia wody umieszczono na przepięknej klatce schodowej. Zapraszamy do podróży w czasie z przewodnikiem muzealnym.

Zobacz

Sobotnie pogotowie twórcze - zajęcia dla dzieci: "Czy to grzyb?", 30.09.2023

Witajcie drogie Dzieci i Rodzice tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca zapraszamy na spotkanie z PRZYRODĄ w ramach naszego cyklu "Sobotnie pogotowie twórcze". To wyjątkowe wydarzenie, gdzie teoria spotyka się z praktyką, a pasja do odkrywania świata łączy się z umiejętnościami tworzenia. Dziś chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić na kolejną edycję, która będzie poświęcona fascynującemu tematowi grzybów i magii jesieni.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.