Dawne zawody w miniaturze
wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie
3 września – 29 października 2022
Gmach główny Muzeum Śląska Opolskiego
Mały Rynek 7
wstęp wolny
Zapraszamy na wystawę poświęconą życiu codziennemu i pracy rzemieślników, na którą składa się piętnaście dioram – miniaturowych wnętrz warsztatów i pracowni rzemieślniczych z czasów minionych. Ekspozycja w Muzeum Śląska Opolskiego prezentowana jest w ramach projektu edukacyjnego „Historie po fachu – śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego”.
Każda z dioram przedstawia historię jednego z dawnych, tradycyjnych zawodów. Są wśród nich profesje już zapomniane – jak praczka czy zielarka, obecnie ginące i rzadkie – jak kowal, szewc, garncarz, szwaczka kołder, lutnik czy modystka, a także te nadal praktykowane – jak piekarz, krawcowa, stolarz czy fotograf, zajrzeć można także do wnętrza pracowni lamp i abażurów oraz zakładu introligatorskiego.
Prezentowane na wystawie miniaturowe ekspozycje wykonała artystka Elżbieta Marcinkowska-Wilczyńska, zajmująca się unikalną dziedziną rzemiosła artystycznego, jaką jest tworzenie domów lalek i miniatur. Pracownie rzadkich i ginących zawodów odtworzone są w skali 1:12, z typową dla twórczyni precyzją i dbałością o każdy detal, ale też z podszytym humorem zmysłem obserwacji. W każdym z realistycznie ukazanych wnętrz znajdują się używane w danym zawodzie sprzęty, narzędzia i meble – wykonane przy użyciu autorskich technik plastycznych, często z wykorzystaniem materiałów z recyklingu. Ich dopełnienie stanowią postacie ubrane przez artystkę w stylizowane stroje robocze. Prezentowane prace nie są rekonstrukcjami istniejących miejsc, lecz ich artystycznym przetworzeniem – nostalgicznymi kolażami, złożonymi ze wspomnień artystki, starych zdjęć, grafik, obrazów czy tekstów źródłowych. Wnętrza pracowni rzemieślniczych nie zostały dokładnie osadzone w czasie, gdyż w dziedziczonych z pokolenia na pokolenie rodzinnych warsztatach i pracowniach wysłużone i zabytkowe sprzęty oraz narzędzia zgodnie współistnieją z bardziej współczesnymi elementami wyposażenia, takimi jak telefon, radio, apteczka, grzałka czy kuchenka gazowa.
Celem wystawy jest nie tylko przybliżenie i scharakteryzowanie dawnych profesji oraz przedstawienie tradycyjnych procesów wytwórczych, ale przede wszystkim uświadomienie odbiorcom, że za rozmaitymi wyrobami, z których dziś korzystamy, stoją setki lat doświadczenia dawnych mistrzów, a także konkretne narzędzia i techniki. Ekspozycja została przygotowana jako wyraz podziwu i szacunku wobec dawnych i współczesnych rzemieślników – znawców i specjalistów z pasją wypełniających powierzane im zadania.
Wystawa upamiętniająca zawody odchodzące w przeszłość to dla młodszych muzealnych widzów intrygująca lekcja historii. Odbiorcy dorośli, zapewne pamiętający popularne niegdyś zakłady rzemieślnicze i usługowe, znajdą na ekspozycji wiele ciekawostek o historii rzemiosła: zobrazowaną przez artystkę w dioramach opowieść o codziennym życiu rzemieślników uzupełniają plansze z informacjami dotyczącymi historii powstania poszczególnych zawodów, zasad terminowania, dawnego wyposażenia warsztatów oraz wykorzystywanych niegdyś narzędzi i technik. Teksty ilustrowane są obrazami z różnych epok, ukazującymi omawiane profesje.
Zapowiedz wystawy na stronie Radia Opole.
Organizatorzy:
Muzeum Śląska Opolskiego
Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek
koncepcja i opracowanie wystawy, projekty graficzne i zdjęcia Aneta Popiel-Machnicka, wykonanie dioram Elżbieta Marcinkowska-Wilczyńska
opracowanie tekstów do wystawy Zofia Jusiak, Marta Traczyk
---------------------------
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
Dofinansowano przez Samorząd Województwa Opolskiego
Patroni medialni: