Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Chińska Terakotowa Armia Cesarza Qin

2 grudnia 2009
Muzeum Śląska Opolskiego oraz Politechnika Opolska zapraszają na niezwykłą wystawę replik chińskiej Armii Terakotowej Cesarza Qin, znajdującej się od 1987 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Na wystawie prezentowano kopie figur wojów, wykonanych z wypalonej gliny, odzwierciedlające posągi pochodzące z grobowca pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi Huang Di (łącznie ok. 80 eksponatów). Oryginalna Armia Terakotowa to około 8 tysięcy figur zakopanych razem z cesarzem w 210r. p.n.e., która miała strzec władcę. Zostały one znalezione w 1974 roku przez rolników kopiących studnię.

Do tej pory w grobowcu Qin Shi Huang Di odkryto ponad 8 tysięcy figur. Powstawały one w odkrytych w pobliżu piecach do wypalania terakoty. Wszystkie wykonano w formach, dopiero później rzeźbiono twarze. Posągi wykonane są z wielkim pietyzmem – każda twarz jest inna, przedstawia inne emocje, żołnierze przedstawieni są w różnych pozycjach, posiadają różne uzbrojenie i fryzury. Wśród figur oprócz żołnierzy znajdują się również postaci medyków i cywili. Pierwotnie wszystkie figury były pomalowane, ale po wydobyciu ich z ziemi zaczęły blaknąć.

Od 1994 r. niezwykłe wykopalisko, które uznano za ósmy cud świata, można oglądać w Muzeum Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin w Xi’anie. Wystawa replik Terakotowej Armii stworzona została pod nadzorem chińskiego muzeum.

Na wystawie wyświetlano film o Chińskiej Terakotowej Armii pt.”Ósmy cud świata” (czas trwania 28 min.)

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.