Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Ceramika górnośląska

Ekspozycja prezentowana w trzech salach

Sala I – Historia ceramiki na Górnym Śląsku od młodszej epoki kamienia do opolskiej malowanej porcelany.
Sala poświęcona historii ceramiki na Górnym Śląsku

Prezentację rozpoczynamy od pokazania tradycji ceramiki górnośląskiej. Najstarsze naczynia powstawały na Górnym Śląsku już w epoce neolitu, dlatego zgromadzono tu obiekty pochodzące z badań archeologicznych na terenie Śląska Opolskiego, powstające  od neolitu do średniowiecza.  Fajansarnie w Prószkowie pod Opolem i w Tułowicach to dwa najważniejsze ośrodki dziewiętnastowieczne. Tułowice stały się następnie siedzibą fabryki porcelany, której działalności najpełniej pokazano w kolejnej sali. Jako ciekawy przykład oryginalnej tradycji ceramicznej zaprezentowano tzw. opolską malowaną porcelanę – przedmioty zdobione przez twórczynie ludowe barwnymi wzorami inspirowanymi zdobnictwem kroszonek.

Sala II – Tułowice Reinholda Schlegelmilcha – kolekcja Antoniego Bilońskiego
Sala porcelany Tułowickiej
Wystawa jest prezentacją podarowanej Muzeum Śląska Opolskiego w 2004 r. kolekcji Antoniego Bilońskiego. Pokazywana jest tu porcelana produkowana w wytwórniach Reinholda Schlegelmilcha w Suhl (Turyngia) i Tułowicach. Zasadniczy zrąb kolekcji stanowi porcelana stołowa, oprócz niej w zbiorze znajdują się figurki i przykłady wyrobów unikatowych, jak choćby wspaniała, ręcznie dekorowana waza z okresu międzywojennego. Wśród porcelany stołowej wyróżniają się naczynia neostylowe, często z bogatą dekoracją oraz formy projektowe w duchu „art deco”.

Sala III – Projektanci – na Śląsku Opolskim/ ze Śląska Opolskiego.
Sala trzecia poświęcona kolekcja szkła
Ekspozycja ta ma zwrócić uwagę zwiedzających na często bezimiennych dotąd projektantów przemysłowych związanych z naszym regionem. Część dotycząca Zakładów Porcelitu Stołowego „Tułowice” (następcy fabryki Schlegelmilcha) oraz związanych z nimi Lucyny i Kazimierza Kowalskich zestawiona została z obiektów pochodzących z dawnej wzorcowni zakładu, będących obecnie własnością Tułowickiego Ośrodka Kultury w Tułowicach. W części prezentującej dorobek urodzonych na Śląsku Opolskim Eryki i Jana Drostów znalazła się kolekcja zakupiona we wrześniu 2020 r. do zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego, która  obejmuje pojedyncze obiekty lub zestawy projektowane przez Jana Sylwestra Drosta i Erykę Trzewik-Drost. Są to: projekty naczyń i rzeźby kameralnej przygotowane dla Zakładów Porcelany w Bogucicach, projekty naczyń i rzeźby kameralnej przygotowane dla Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej, projekty szkieł dekoracyjnych dla Huty Szkła „Staszic” oraz dzieła unikatowe.

Zakup kolekcji do zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego możliwy dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych:
  • dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, program Narodowa kolekcja sztuki współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • zadanie  finansowane z budżetu Województwa Opolskiego


Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.