Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

"Cementiada" - oferta edukacyjna dla grup szkolnych

7 marca 2023 Edukacja
Zapraszamy grupy szkolne do wspólnej zabawy w Muzeum, wyobraźcie sobie, że u nas możecie zostać mistrzami Formuły 1, a także rozpocząć karierę futbolową. Koniecznie weźcie udział w Cementiadzie, poznacie dawne, podwórkowe gry i zabawy, a także wykonacie pracę plastyczną, która następnie weźmie udział w Konkursie plastyczno-graficznym "Sztuka reklamowania".

logo wydarzenia, zdjęcie medali
Zajęcia edukacyjne towarzyszą wystawie czasowej pt. „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”, która prezentuje m.in. historię rozwoju przemysłowego miasta, a co za tym idzie przybliża najmłodszym historię życia zawodowego ich rodziców, dziadków, bliskich.
Gdy ich dziadkowie, wujkowie ciężko pracowali, wpływali na rozwój miasta, czym zajmowały się dzieci? Siedziały przed telewizorami? W co i czym się bawiły?


Wiele współczesnych zabawek nie nadaje się do kreatywnej zabawy, dziecko może tylko bawić się, biernie obserwując. Sporo czasu dzieci spędzają też przed telefonem, telewizorem, czy komputerem. Dzieci coraz mniej czasu spędzają na świeżym powietrzu, w grupie, czy z rodzicami. Większość czasu bawią się samotnie, w czterech ścianach. Czy tak było zawsze?

Sekretem dobrej zabawy nie są wcale zabawki, ale wyobraźnia dziecka. Wiedzą o tym dobrze starsze pokolenia, które wspominają swoje dzieciństwo jako wręcz magiczne. Rodzice i dziadkowie współczesnych dzieci mieli może mniej zabawek, ale więcej czasu na zabawę i więcej swobody. To sprawiało, że wspominają z sentymentem dawne zabawy i zabawki. Zabawki wykonywano samemu, tylko wyobraźnia było jedynym ograniczeniem.

Zajęcia przeprowadzone będą na wystawie czasowej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”. W trakcie zajęć realizowanych w formie gier dzieci poznają także rodzaje kopalni, narzędzia pracy górników, surowce i sposób ich wykorzystania.

Rozpoczynamy muzealną CEMENTIADĘ!
Uczestnicy: Zajęcia dla grup zorganizowanych szkolnych (Szkoła Podstawowa).
Koszt: 5 zł/os., opiekunowie wstęp bezpłatny.
Czas: 60 – 90 min.

Uczestnicy Cementiady na zakończenie części edukacyjno-rekreacyjnej wykonają w muzealnej pracowni pracę konkursową:
KONKURS PLASTYCZNO-GRAFICZNY „Sztuka reklamowania”[ KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT KONKURSU...]
*kartę zgłoszeniową wypełnia nauczyciel, w trakcie zajęć

Partnerem konkursu jest Cementownia Odra S.A., która ufundowała atrakcyjne nagrody.

Rezerwacja:. Dział Edukacji Muzealnej tel. 77 44 31 761 (pon.-piątek 7:30 - 15:00). Pytania można również kierować na adres e-mail: edukacja@muzeum.opole.pl

Zobacz inne aktualności

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.