Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

"Cementiada" - oferta edukacyjna dla grup szkolnych

14 kwietnia 2023 Zajęcia dla grup Opole
Zapraszamy grupy szkolne do wspólnej zabawy w Muzeum, wyobraźcie sobie, że u nas możecie zostać mistrzami Formuły 1, a także rozpocząć karierę futbolową. Koniecznie weźcie udział w Cementiadzie, poznacie dawne, podwórkowe gry i zabawy, a także wykonacie pracę plastyczną, która następnie weźmie udział w Konkursie plastyczno-graficznym "Sztuka reklamowania".

logo wydarzenia, zdjęcie medali
Zajęcia edukacyjne towarzyszą wystawie czasowej pt. „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”, która prezentuje m.in. historię rozwoju przemysłowego miasta, a co za tym idzie przybliża najmłodszym historię życia zawodowego ich rodziców, dziadków, bliskich.
Gdy ich dziadkowie, wujkowie ciężko pracowali, wpływali na rozwój miasta, czym zajmowały się dzieci? Siedziały przed telewizorami? W co i czym się bawiły?


Wiele współczesnych zabawek nie nadaje się do kreatywnej zabawy, dziecko może tylko bawić się, biernie obserwując. Sporo czasu dzieci spędzają też przed telefonem, telewizorem, czy komputerem. Dzieci coraz mniej czasu spędzają na świeżym powietrzu, w grupie, czy z rodzicami. Większość czasu bawią się samotnie, w czterech ścianach. Czy tak było zawsze?

Sekretem dobrej zabawy nie są wcale zabawki, ale wyobraźnia dziecka. Wiedzą o tym dobrze starsze pokolenia, które wspominają swoje dzieciństwo jako wręcz magiczne. Rodzice i dziadkowie współczesnych dzieci mieli może mniej zabawek, ale więcej czasu na zabawę i więcej swobody. To sprawiało, że wspominają z sentymentem dawne zabawy i zabawki. Zabawki wykonywano samemu, tylko wyobraźnia było jedynym ograniczeniem.

Zajęcia przeprowadzone będą na wystawie czasowej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”. W trakcie zajęć realizowanych w formie gier dzieci poznają także rodzaje kopalni, narzędzia pracy górników, surowce i sposób ich wykorzystania.

Rozpoczynamy muzealną CEMENTIADĘ!
Uczestnicy: Zajęcia dla grup zorganizowanych szkolnych (Szkoła Podstawowa).

W ramach oferty do wyboru dwa bloki edukacyjne:

  • oprowadzanie tematyczne po wystawie + część edukacyjno - rekreacyjna (gry i zabawy)
    Koszt: 25 zł/grupa, opiekunowie wstęp bezpłatny + bilet wstępu do Muzeum 5 zł/os. cena za bilet grupowy
    Czas: 45-50 min.

  • warsztaty plastyczne "Cement na obrazie", uczestnicy do swojej dyspozycji otrzymują tablice malarskie, farby - szeroka paleta barw oraz akcesoria wykonane z cementu, które staną się inspiracją do twórczej pracy. Przed częścią warsztatową nastąpi krótkie teoretyczne wprowadzenie na wystawie czasowej "Cementownie Opola . Przemysł w strukturze miasta"
    Koszt: 20 zł/os.*
    * bilet na warsztaty w muzeum uprawnia do zwiedzania wystawy czasowej oraz wystaw stałych eksponowanych w obiekcie, w którym odbywały się warsztaty. Bilet do wykorzystania wyłącznie w dniu realizacji zajęć edukacyjnych.
    Czas: 60 - 90 min.



Partnerem warsztatów jest Cementownia Odra S.A., która przygotowała cementowe akcesoria, czyli inspiracje do twórczej pracy.

Rezerwacja:. Dział Edukacji Muzealnej tel. 77 44 31 761 (pon.-piątek 7:30 - 15:00). Pytania można również kierować na adres e-mail: edukacja@muzeum.opole.pl




Zobacz inne aktualności

Spotkanie ze specjalistą: dr hab. prof. UWR Jan Kotusz, biolog, dyrektor Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego

Zapraszamy Państwa na spotkanie z dr. hab. prof. UWR Janem Kotuszem polskim biologiem, specjalistą w zakresie ichtiologii oraz dyrektorem Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor jest autorem i współautorem dwóch monografii, a także ponad osiemdziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w książkach dotyczących różnych aspektów biologii i ekologii ryb. Termin: 18.04.2024, godz. 17:00, Główny gmach MŚO.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.