Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Azja Środkowa 100 lat później…

15 stycznia 2009
Wystawa fotograficzna nawiązująca do wystawy „XIX-wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego”. W 1997 r dwoje pracowników Muzeum Śląska Opolskiego wraz z grupą przyjaciół również odbyło podróż do Azji Środkowej. Celem wyjazdu były: południowy Kazachstan, góry Tienszan w Kirgizji, oraz Samarkanda i Buchara w Uzbekistanie.

Ich wyjazd w połowie lipca 1997 roku odbywał się w szczególnej atmosferze, gdyż na początku lata przez Opolszczyznę (i nie tylko) przeszła ogromna fala powodziowa. Choć istniała taka groźba, na szczęście nie spowodowało to odwołania wyjazdu. Trasa podróży prowadziła etapami z Polski przez Ukrainę, Rosję aż do Kazachstanu. Poruszali się lokalnymi środkami transportu, co było przygodą i przeżyciem samym w sobie. Wyprawa w góry Tienszan prowadziła z miasta Dżambuł w Kazachstanie i trwała dwa tygodnie. Wspinali się na przełęcze, chodzili po lodowcu, schodzili w doliny po to by ostatecznie znaleźć się na półpustyni. Maszerowali z plecakami, niosąc cały potrzebny sprzęt jak i prowiant na cały okres pobytu w górach. Ludzie, których spotykali mieli jeszcze mniej niż oni; mieszkali w jurtach i namiotach, zajmowali się wypasem owiec, bądź hodowlą koni. Byli pogodni, serdeczni i gościnni, i zawsze gotowi do pomocy. Po powrocie z Kirgizji przeszli do Uzbekistan. Pragnęli zobaczyć Samarkandę i Bucharę - dwa legendarne miasta Azji Środkowej.

Zdjęcia, jakie można dziś oglądać na wystawie są autorstwa Roberta Kowola, Piotra Grzelaka: "Powstawały pod wpływem chwili, aby zarejestrować to, co aktualnie oglądaliśmy i przeżywaliśmy. Świat, jaki oglądaliśmy był na tyle fascynujący i inny, że trudno było oderwać się od aparatu. Zrobiliśmy mnóstwo zdjęć". Selekcję tych najciekawszych ujęć oraz aranżację plastyczną wykonała Bożena Trabuć - plastyk Muzeum Śląska Opolskiego. Natomiast przedmioty z tamtych terenów zostały zgromadzone dzięki zacięciu etnograficznemu Andrzeja Kozieła i Roberta Kowola.

oprac. Małgorzata Goc

fot. Robert Kowol i Piotr Grzelak

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.