Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Aukcja sztuki w Monachium

7 kwietnia 2022 Wydarzenie
30 marca 2022 r. w domu aukcyjnym Neumeister w Monachium odbyła się aukcja, dzięki której Muzeum Śląska Opolskiego wzbogaciło się o niezwykłe przedmioty związane z miejscowością Pokój (kiedyś Carlsruhe) i rodem Wirtembergów.

- Po niemalże 10 godzinach aukcji, na której licytowano ponad 500 pozycji, gdzie ceny niektórych przedmiotów przekraczały 50, a nawet 100 tys. euro, także Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu pozyskało cenne i unikalne obiekty. Nie wszystkie zaplanowane, bo takimi prawami rządzi się kupowanie na licytacji, ale i tak jesteśmy bardzo zadowoleni - mówi Iwona Solisz, Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

Warto dodać, że konkurencja była bardzo duża. Samych licytujących online było aż 800 osób.

To pierwsza w historii instytucji zagraniczna aukcja sztuki, na której udało się pozyskać do zbiorów naszego muzeum unikatowe i o wielkiej wartości dla dziedzictwa kulturalnego regionu eksponaty.

Jednym z najciekawszych zabytków zakupionych przez muzeum jest obraz księżnej Matyldy von Waldeck z dziećmi, synem Eugenem i córką Marią. Matylda zmarła w 1825 roku, w wieku 25 lat, po porodzie syna Wilhelma (zmarł kolejnego dnia). Książę wybudował ku jej czci, do dziś istniejącą Świątynię Matyldy. Oprócz tego niezwykłego obrazu opolską kolekcję wzbogacają m.in. porcelana z widokami Pokoju, meble, srebra, biżuteria, tkaniny, obrazy i grafiki. Co ciekawe, jeszcze do niedawna istnienie tych artefaktów owiane było tajemnicą, tymczasem w 2021 roku okazało się, że ruchome mienie z pałacu w Pokoju zostało zabezpieczone, a przed wybuchem II wojny światowej (w 60 skrzyniach) wywieziono je do Wirtembergii.

Dyrektor Iwona Solisz i kustosz działu sztuki Patrycja Farys-Kawalec przy obrazie Matyldy z dziećmi
Dyrektor Iwona Solisz i kustosz działu sztuki Patrycja Farys-Kawalec przy obrazie Matyldy z dziećmi

Zakupy na aukcji były możliwe dzięki specjalnemu wsparciu finansowemu Zarządu Województwa Opolskiego. Cegiełkę finansową dołożyła Gmina Pokój i Fundacja Eryki Simon.

Teraz przed muzeum kolejna bardzo trudna operacja logistyczna, aby pozyskane zbiory trafiły do Polski. 

Informacja o aukcji ukazała się w mediach: 

Radio Opole - Skarby Wirtembergów wracają na Opolszczyznę. Udany debiut Muzeum Śląska Opolskiego na zagranicznej aukcji

Nowa Trybuna Opolska - Muzeum Śląska Opolskiego kupiło na aukcji w Monachium pamiątki z dawnego pałacu w Pokoju

Gazeta Wyborcza Opole - Muzealnicy z Opola na aukcji w Niemczech. Przegrali licytację o figurki lwów, ale kupili porcelanę, obrazy i meble

Opowiecie.info - Będzie sala Wirtembergów w MŚO

Radio Doxa - Muzeum Śląska Opolskiego zrobiło zakupy w Monachium. Placówka uczestniczyła w aukcji

Dom aukcyjny Neumeister - materiały prasowe

Załączniki

Zobacz inne aktualności

Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum - warsztaty twórcze dla Seniorów

Szanowni Seniorzy, z ogromną przyjemnością zapraszamy Was na niezwykłe spotkanie w ramach cyklu "Wszystkie drogi prowadzą do... muzeum", które odbędzie się 23 maja (a nie w pierwszy czwartek miesiąca). Tym razem przygotowaliśmy dla Was warsztaty twórcze pt. "Włóczkowa harmonia", które zapewnią nam inspirującą atmosferę, sprzyjającą kreatywnemu eksperymentowaniu.

Zobacz

Finisaż wystawy czasowej "Obcy wśród nas"

Zapraszamy na niezwykłe zakończenie wystawy "OBCY WŚRÓD NAS"! 23 maja o godzinie 17:00 przyjdź do naszego muzeum, aby uczestniczyć w finisażu tej wyjątkowej ekspozycji. Przez ostatnie miesiące mieliśmy przyjemność prezentować różnorodność obcych i inwazyjnych gatunków roślin i zwierząt, które znalazły swoje miejsce w polskim ekosystemie. Teraz nadszedł czas, aby zakończyć tę fascynującą podróż przez przyrodę naszego kraju.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.