Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Aleksandra Jachtoma – malarstwo ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

26 czerwca 2020

Laureaci nagrody im. Jana Cybisa

Aleksandra Jachtoma – malarstwo
ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu 

Galeria Muzeum Śląska Opolskiego
Opole, ul. Ozimska 10 

26 czerwca 2020 – 27 września 2020

wystawa ze zbiorów:
Muzeum Narodowego we Wrocławiu 

kuratorka ze strony MN Wrocław, wybór obrazów: Barbara Ilkosz
kuratorka ze strony MŚO: dr Joanna Filipczyk 

Wystawa dostępna od 1 lipca do 27 września 2020 r.:
wt.-sob. 10.00-17.00 (w czwartki wstęp bezpłatny)
w niedziele i poniedziałki galeria nieczynna

Wystawa malarstwa Aleksandry Jachtomy jest dwunastą wystawą z cyklu „Laureaci nagrody im. Jana Cybisa” w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego. Poprzednio w tymże cyklu przedstawialiśmy prace Krzysztofa Buckiego (2001), Leona Tarasewicza (2003), Tadeusza Dominika (2004), Stefana Gierowskiego (2005), Jana Dobkowskiego (2006), Rajmunda Ziemskiego (2007), Jerzego Panka (2008), Jacka Sempolińskiego (2009), Barbary Jonscher (2011), Jacka Sienickiego (2012) i Jacka Waltosia (2014/15). Wszystkie wystawy czasowe prezentowane są w sąsiedztwie stałej ekspozycji malarstwa Jana Cybisa, Muzeum Śląska Opolskiego jest bowiem posiadaczem największej w Polsce muzealnej kolekcji prac tego artysty.

Aleksandra Jachtoma (ur. 1932) jest absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1958). Nagrodę im. Jana Cybisa otrzymała w roku 2003. W twórczości artystycznej nurtuje ją problem koloru i światła. O sobie mówi: Maluję obrazy, ponieważ tego, co chciałabym powiedzieć, nie potrafię wyrazić w jakikolwiek inny sposób.

Na wystawie prezentujemy 20 obrazów olejnych i gwaszy z lat 1967-2012, będące wyborem z zespołu 33 prac, jakie artystka ofiarowała do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu jesienią 2012 roku. Częścią ekspozycji jest również film dokumentalny o twórczości Aleksandry Jachtomy, który w roku 2018 w cyklu „Portrety” dla TVP Kultura wyreżyserowała Anna Zakrzewska.

Program edukacyjny:

  • We wszystkie lipcowe piątki (3.07, 10.07, 17.07, 24.07, 31.07) od 16:00 do 17:00 na wystawie czeka na Państwa jej kuratorka ze strony MŚO – dr Joanna Filipczyk. Zapraszamy do rozmowy o malarstwie i zwiedzania uzupełnionego komentarzem kuratorskim. W tych godzinach wstęp na ekspozycję będzie bezpłatny.
  • „Otwórz i twórz” – zestawy plastyczne do samodzielnego wykorzystania w Galerii lub w domowym zaciszu  i stworzenia barwnych kompozycji inspirowanych pracami artystki (do skorzystania w ramach biletu warsztatowego w cenie 10 zł). Tę propozycję spędzenia wolnego czasu na ekspozycji szczególnie polecamy rodzinom z dziećmi.
  • W Galerii odbędą się także nowatorskie wykłady i warsztaty, podczas których zgłębiać będziemy tajniki tańca intuicyjnego. To gratka dla osób, które ciekawi nieszablonowy sposób kontemplacji sztuki poprzez ruch. Poprowadzi je w lipcu i wrześniu Barbara Przerwa, kustosz i pedagog tańca
    z Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Intuicyjne i efemeryczne malarstwo Jachtomy będzie płaszczyzną odniesienia dla tych działań.
  • Grupy szkolne i przedszkolne zapraszamy na wrześniowe zajęcia pod hasłem „Wszystko jest kolorem”, podczas których zastanowimy się, jak barwy inspirują artystów, a następnie wspólnie stworzymy prywatne mapy kolorów.
  • W Galerii dostępne będą także karty pracy dla dzieci, wspierające aktywne zwiedzanie ekspozycji.
  • Nie zabraknie również ciekawych propozycji edukacyjnych w formie online, które zamieszczać będziemy na naszej stronie internetowej i na FB.
  • Dokładne infromacje i terminy znajdą Państwo na naszej stronie: muzeum.opole.pl i na muzealnym profilu FB. Informacji chętnie udzielą także pracownicy Działu Edukacji Muzealnej – tel. 77 44 31 761. Zapraszamy.

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.