Warsztaty ekologiczne dla seniorów "Coś z niczego" w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny
Do udziału w warsztatach ekologicznych zapraszamy Seniorów zamieszkałych na terenie województwa opolskiego. Teoria i praktyka pójdą w parze.
Warsztaty ekologiczne dla seniorów "Coś z niczego" w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny
Do udziału w warsztatach ekologicznych zapraszamy Seniorów zamieszkałych na terenie województwa opolskiego. Teoria i praktyka pójdą w parze.
Wykład z cyklu „Światło na obraz”: Juliusz Kossak „Szkic batalistyczny”, 03.09.2022, godz. 16.00
W pierwszą sobotę września skierujemy światło na obraz Juliusza Kossaka „Szkic batalistyczny”.
Zabytek września - bocian biały
Zabytkiem września jest preparat sylwetkowy bociana białego Ciconia ciconia o numerze inw. MŚO/P/10685, wykonany w Pracowni Preparowania Zwierząt przez p. Bogdana Kiesia. Martwy okaz tego gatunku został znaleziony przez Michała Wolnego i Piotra Zabłockiego 02.09.2007 r. na autostradzie A4 w pobliżu miejscowości Kurów, gm. Wiązów, woj. dolnośląskie.
Zajęcia edukacyjne dla grup przedszklnych i szkolnych - wrzesień 2022
Zapraszamy zorganizowane grupy dzieci i młodzież w wieku przedszkolnym i szkolnym wraz z opiekunami na cykl zajęć edukacyjnych (teoretyczno-warsztatowe).
Muzeum na zielono - warsztaty plastyczno-florystyczne, 18.09.2022
"Muzeum na zielono” to zajęcia teoretyczno-warsztatowe dla miłośników sztuki i roślin z muzealnymi eksponatami – dziełami sztuki w roli głównej. Podczas tych spotkań rozmawiamy o motywach w sztuce zaczerpniętych z natury i tworzymy, bazując na naturalnych materiałach - roślinnych, ekologicznych, pochodzących z recyklingu, przy zastosowaniu rozmaitych technik plastycznych, artystycznych, rękodzielniczych.
Kasa na stół - spotkanie numizmatyczne
9.09.2022 o godz. 17:00 zapraszamy wszystkich miłośników starych monet i medali na pierwsze muzealne spotkanie numizmatyczne. W przyjemnej i lekkiej atmosferze poznamy historię śląskich medali z XX wieku pochodzących z kolekcji muzeum, zobaczymy kolekcję monet należących do członków opolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i poznamy najnowszą monetę emitowaną przez NBP.
Spotkanie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa - „Władcy Bursztynowego Szlaku. Dziedzictwo celtyckie na Śląsku”
O celtyckiej przeszłości Górnego Śląska, pozostawionym bogactwie dziedzictwa archeologicznego opowie dr Przemysław Dulęba. Zapraszamy już 10.09.2022 roku od godz. 14:30 Wstęp wolny.
Sobotnie pogotowie twórcze - wrzesień 2022 r.
Zapraszamy do udziału w zajęciach edukacyjnych: warsztaty plastyczne połączone z opowieściami o muzealnych skarbach, które staną się inspiracją do twórczej pracy.
Spotkanie filozoficzne - Jak wygląda dobra rozmowa? - dr Piotr Leśniak, 15.09.2022, godz.18:00
Zapraszamy do udziału w czwartkowym Spotkaniu filozoficznym. Wstęp wolny.
Gry terenowe „Śladami powstańców i powstań śląskich”, najbliższa gra - 17.09.2022, Opole
Zapraszamy osoby pragnące poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii regionu do udziału w grach terenowych „Śladami powstańców i powstań śląskich”.
Historie po fachu. Piernikarstwo – rzemieślnicze spotkania muzealne
Pierniki to wypieki, bez których trudno sobie wyobrazić zimowy, świąteczny czas. Historia korzennych ciasteczek w Polsce liczy sobie już ponad siedemset lat. Zapraszamy do Muzeum Śląska Opolskiego na spotkanie ze słynnym smakołykiem. Na pewno nie zabraknie opowieści, ciekawostek, a także korzennych wypieków.
O ty pierniku... słodziutki
Przypominamy, że już 24.09.2022 o godz. 12:00 i 15:00 odbędzie się kolejne spotkanie muzealne z uczestnikami projektu edukacyjnego "Historia po fachu - śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego". Na poprzednim spotkaniu kowal do czerwoności rozgrzał opolskie serca, czy tym razem piernikarzom uda się osłodzić ten jesienny czas? Sprawdzimy i zdamy relację.
Wycieczki rowerowe „Śladami kultury i historii wokół Góry św. Anny (najbliższa 24.09.2022)
Zapraszamy osoby lubiące aktywnie spędzać wolny czas do udziału w wycieczkach rowerowych „Śladami kultury i historii wokół Góry św. Anny”. Najbliższa wycieczka 24 września
'Historia niejednego fachu" - zajęcia edukacyjne dla grup przedszkolnych i szkolnych
Ruszają zapisy na cykl lekcji teoretyczno-warsztatowych dla zorganizowanych grup przedszkolnych i szkolnych (klasy I-IV) w ramach projektu edukacyjnego „Historie po fachu – śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego”. Udział bezpłatny. Liczba uczestników ograniczona ( 10 grup przedszkolno-szkolnych). Decyduje kolejność zgłoszeń.
Lekcje muzealne - oferta edukacyjna wrzesień 2022
Lekcje muzealne, realizowane w Muzeum Śląska Opolskiego są adresowane do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Teoretyczne lekcje etnograficzne, kulturoznawcze, dotyczące historii Opola prowadzone są przez specjalistów z danej dziedziny. Prezentacje, ciekawe karty pracy, praca ze źródłem - eksponatami, elementami wystaw, pozwolą uczestnikom przede wszystkim spojrzeć na dane zagadnienia pod innym kątem.