
Spotkanie filozoficzne - „Hermetyzm filozoficzny, czyli o tym, że nic nie jest tym czym jest”, dr Marcin Pietrzak
Zapraszam na czwartkowe Spotkanie filozoficzne. Wstęp wolny.
Spotkanie filozoficzne - „Hermetyzm filozoficzny, czyli o tym, że nic nie jest tym czym jest”, dr Marcin Pietrzak
Zapraszam na czwartkowe Spotkanie filozoficzne. Wstęp wolny.
"Wielki Tydzień na wsi - zwyczaje i obyczaje", oprowadzanie tematyczne po wystawie "Etnografia Opolszczyzny – tradycja i zmiana"
Wielki Tydzień w tradycji ludowej na opolskiej wsi przybliży Państwu w trakcie oprowadzania tematycznego nasza etnograf, edukator Izabela Jasińska. Zapraszamy dzieci i dorosłych do głównego gmachu 2.04.2023 o godz. 15:00
Małe i duże z Cybisem podróże - oferta edukacyjna dla grup przedszkolnych i szkolnych
Szanowni Nauczyciele, Opiekunowie! Serdecznie zapraszamy na zajęcia edukacyjne towarzyszące wystawie czasowej „Jan Cybis. Pejzaże”. Oferta kierowana jest do zorganizowanych grup przedszkolnych i szkolnych. Miejsce realizacji: Galeria Muzeum Śląska Opolskiego (ul. Ozimska 10)
„Żywa tradycja – warsztaty wielkanocne” – oferta dla grup szkolnych i przedszkolnych
Nauczyciele, Opiekunowie! Od 24 lutego 2023 r. ruszają zapisy na wielkanocne zajęcia teoretyczno-warsztatowe. O najważniejszych obrzędach i zwyczajach wielkanocnych na Śląsku dowiecie się w Muzeum Śląska Opolskiego już od 1 marca 2023 r. Zapraszamy wszystkich chętnych na zajęcia o tematyce wielkanocnej. Uczestnicy zajęć edukacyjnych dowiedzą się, jak odróżnić kroszonkę od pisanki, co włożyć do wielkanocnego koszyka i co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole. Po prelekcji, zapoznaniu się z wystawą etnograficzną, zapraszamy na część warsztatową: każdy uczestnik samodzielnie przygotuje świąteczną dekorację.
Kalendarz wydarzeń - marzec
Marzec w Muzeum Śląska Opolskiego będzie niezwykle wiosenny, kobiecy, edukacyjny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wystawienniczo-edukacyjną, a przede wszystkim do aktywnego udziału w wydarzeniach.
Zajęcia edukacyjne, towarzyszące wystawie czasowej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta” - oferta dla grup przedszkolnych i szkolnych.
Szanowni Nauczyciele, Opiekunowie serdecznie zapraszamy do udział w zajęciach teoretyczno-warsztatowych towarzyszących wystawie czasowej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta". Każdy mieszkaniec Opolszczyzny, ten duży i mały powinien znać historię białego złota, czyli cementu, dzięki któremu miasto stało się aglomeracją. Oferta realizowana w 4 blokach tematycznych:
Spotkanie - Projekt Archiwum po drodze… Cementownie Opola opisane w źródłach Archiwum Państwowego w Opolu
Zapraszamy na wykład towarzyszący wystawie czasowej Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta. Spotkanie odbędzie się 23 marca o godz. 18:00
Wykład z cyklu Historia galopem. Rzecz o kawalerii: Zwyczaje kawaleryjskie. 16.03.2023, godz. 18:00
Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na trzecie w tym roku spotkanie z cyklu "Historia galopem. Rzecz o kawalerii". Razem z Stowarzyszeniem Pamięci 19 Pułku Ułanów Wołyńskich im. Gen. Edmunda Różyckiego w Opolu zabierzemy Państwa w historyczną podróż w czasy ułańskie, pełne romantyzmu, pięknych doznań, koleżeństwa, życzliwości, sportu i prawdziwie ułańskiej fantazji.
Wykład z cyklu „Światło na obraz": Jan Cybis „Na polu – Święta Katarzyna”
W pierwszą sobotę marca (4.03.2023) skierujemy światło na obraz Jana Cybisa „Na polu – Święta Katarzyna”.
"Wiosna w betonie" - warsztaty plastyczno-florystyczne z cyklu Muzeum na zielono
Spotkanie rozpoczniemy na wystawie czasowej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”, gdzie poznamy historię białego opolskiego złota – tworzywa mającego związek nie tylko z budownictwem, ale także wykorzystywanego przez artystów. Po wytwarzany głównie z cementu, wody i kruszywa beton sięgali zarówno twórcy czynni w minionym stuleciu na Śląsku, jak Thomas Myrtek, autor m.in. rzeźb zwanych opolskimi Myrtkami, jak i najwybitniejsi rzeźbiarze polscy XX wieku: Alina Szapocznikow, Władysław Hasior.
Sobotnie pogotowie twórcze, zajęcia teoretyczno-warsztatowe - marzec.
"O jak wesołe nastały czasy! W śliczną się barwę przybrały lasy; Słońce się coraz wyżej pomyka; Ledwo śnieg widać, lecz i ten znika". [A.Naruszewicz "Wiosna"]. W marcowe popołudnia zapraszamy do Muzeum, wiosna gości już na wystawie etnograficznej i w galerii malarstwa. Tradycyjnie odbędziemy niezwykłą podróż w poszukiwaniu pięknych historii, widoków i tradycji. W tym miesiącu w Opolu ponownie zagości nasza niesamowita przyrodniczka, która tym razem przybliży nam sylwetkę "misia", ale nie pluszowego tylko tego olbrzymiego, polarnego. W części warsztatowej wykonamy prace plastyczne, ozdoby wiosenne, a nawet przygotujemy szkicownik, który będziecie mogli zabierać ze sobą na rodzinne, wiosenne spacery i traktować go jako pamiętnik, który zamiast słów ukrywać będzie obrazy.
Dzień Kobiet w Muzeum - WEJŚCIÓWKI ROZDANE
8 marca tradycyjnie obchodzimy Dzień Kobiet, czy wiecie Państwo, że historyczne przekazy mówią, iż jego źródła sięgają starożytnego Rzymu. Dzień Kobiet był wówczas oddaniem czci bogini Junony (my do dziś jedną w Opolu mamy ;) ), która była opiekunką kobiet. Tego dnia Rzymianie obdarowywali swoje żony prezentami i podobno spełniali wszystkie ich życzenia… A jak to było na Śląsku? I jak jest obecnie? W Muzeum z pewnością tego dnia nie zabraknie niespodzianek i prezentów…
Zabytek marca - Sóweczka
Zabytkiem marca jest sóweczka Glaucidium passerinum. To najmniejszy europejski gatunek sów, który prowadzi głównie dzienny tryb życia.