Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Aktualności


Filtruj
Resetuj filtr

Sobotnie pogotowie twórcze, zajęcia teoretyczno-warsztatowe - marzec.

"O jak wesołe nastały czasy! W śliczną się barwę przybrały lasy; Słońce się coraz wyżej pomyka; Ledwo śnieg widać, lecz i ten znika". [A.Naruszewicz "Wiosna"]. W marcowe popołudnia zapraszamy do Muzeum, wiosna gości już na wystawie etnograficznej i w galerii malarstwa. Tradycyjnie odbędziemy niezwykłą podróż w poszukiwaniu pięknych historii, widoków i tradycji. W tym miesiącu w Opolu ponownie zagości nasza niesamowita przyrodniczka, która tym razem przybliży nam sylwetkę "misia", ale nie pluszowego tylko tego olbrzymiego, polarnego. W części warsztatowej wykonamy prace plastyczne, ozdoby wiosenne, a nawet przygotujemy szkicownik, który będziecie mogli zabierać ze sobą na rodzinne, wiosenne spacery i traktować go jako pamiętnik, który zamiast słów ukrywać będzie obrazy.

Zobacz

Dzień Kobiet w Muzeum - WEJŚCIÓWKI ROZDANE

8 marca tradycyjnie obchodzimy Dzień Kobiet, czy wiecie Państwo, że historyczne przekazy mówią, iż jego źródła sięgają starożytnego Rzymu. Dzień Kobiet był wówczas oddaniem czci bogini Junony (my do dziś jedną w Opolu mamy ;) ), która była opiekunką kobiet. Tego dnia Rzymianie obdarowywali swoje żony prezentami i podobno spełniali wszystkie ich życzenia… A jak to było na Śląsku? I jak jest obecnie? W Muzeum z pewnością tego dnia nie zabraknie niespodzianek i prezentów…

Zobacz

"Wiosna w betonie" - warsztaty plastyczno-florystyczne z cyklu Muzeum na zielono

Spotkanie rozpoczniemy na wystawie czasowej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta”, gdzie poznamy historię białego opolskiego złota – tworzywa mającego związek nie tylko z budownictwem, ale także wykorzystywanego przez artystów. Po wytwarzany głównie z cementu, wody i kruszywa beton sięgali zarówno twórcy czynni w minionym stuleciu na Śląsku, jak Thomas Myrtek, autor m.in. rzeźb zwanych opolskimi Myrtkami, jak i najwybitniejsi rzeźbiarze polscy XX wieku: Alina Szapocznikow, Władysław Hasior.

Zobacz

Wykład z cyklu Historia galopem. Rzecz o kawalerii: Zwyczaje kawaleryjskie. 16.03.2023, godz. 18:00

Muzeum Śląska Opolskiego zaprasza na trzecie w tym roku spotkanie z cyklu "Historia galopem. Rzecz o kawalerii". Razem z Stowarzyszeniem Pamięci 19 Pułku Ułanów Wołyńskich im. Gen. Edmunda Różyckiego w Opolu zabierzemy Państwa w historyczną podróż w czasy ułańskie, pełne romantyzmu, pięknych doznań, koleżeństwa, życzliwości, sportu i prawdziwie ułańskiej fantazji.

Zobacz

Zajęcia edukacyjne, towarzyszące wystawie czasowej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta” - oferta dla grup przedszkolnych i szkolnych.

Szanowni Nauczyciele, Opiekunowie serdecznie zapraszamy do udział w zajęciach teoretyczno-warsztatowych towarzyszących wystawie czasowej „Cementownie Opola. Przemysł w strukturze miasta". Każdy mieszkaniec Opolszczyzny, ten duży i mały powinien znać historię białego złota, czyli cementu, dzięki któremu miasto stało się aglomeracją. Oferta realizowana w 4 blokach tematycznych:

Zobacz

„Żywa tradycja – warsztaty wielkanocne” – oferta dla grup szkolnych i przedszkolnych

Nauczyciele, Opiekunowie! Od 24 lutego 2023 r. ruszają zapisy na wielkanocne zajęcia teoretyczno-warsztatowe. O najważniejszych obrzędach i zwyczajach wielkanocnych na Śląsku dowiecie się w Muzeum Śląska Opolskiego już od 1 marca 2023 r. Zapraszamy wszystkich chętnych na zajęcia o tematyce wielkanocnej. Uczestnicy zajęć edukacyjnych dowiedzą się, jak odróżnić kroszonkę od pisanki, co włożyć do wielkanocnego koszyka i co powinno znaleźć się na wielkanocnym stole. Po prelekcji, zapoznaniu się z wystawą etnograficzną, zapraszamy na część warsztatową: każdy uczestnik samodzielnie przygotuje świąteczną dekorację.

Zobacz

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.