Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

Rembrandt 350

15 września 2019
Rok 2019 na całym świecie obchodzony jest jako Rok Rembrandtowski. 4 października przypada 350 rocznica śmierci jednego z największych geniuszy sztuki – Rembrandta Harmenszoona van R?n. Wychodząc poza ramy tradycyjnych wystaw związanych z lokalnym środowiskiem artystycznym, Muzeum Śląska Opolskiego chce udostępniać sztukę wysoką mieszkańcom województwa i kraju. Stąd pomysł na wystawę grafik holenderskiego mistrza zatytułowaną Rembrandt 350.

Urodzony w Lejdzie w 1606 roku artysta to nie tylko malarz, ale i fascynujący grafik, który już jako młody człowiek był zaliczany do twórców ?nowej sztuki akwaforty?. Dzięki wielkiej nieustępliwości łamał bariery, realizował własne wizje i nie oglądał się na utarte i obowiązujące ścieżki warsztatowe. Jego dokonania jako rytownika zachwycały, wzruszały oraz intrygowały kolejne pokolenia.

Zbiór 37 oryginalnych rycin zaprezentowany podczas wystawy jest kolekcją różnorodną, jeżeli weźmiemy pod uwagę czas ich powstania oraz tematykę przedstawień. Po raz pierwszy w naszym województwie, w Muzeum Śląska Opolskiego zobaczymy jedne z najwcześniejszych prac artysty, w większości akwafort, które tworzył mając nieco ponad 20 lat oraz te późne, powstałe niedługo przed śmiercią. Udostępnione grafiki zostały pogrupowane według trzech głównych motywów wynikających z przedstawionej ikonografii: twórca (portrety i autoportrety), wiara (sceny religijne) i życie (głównie sceny rodzajowe).

Dla Muzeum Śląska Opolskiego Rembrandt 350 to wystawa szczególna, na której możemy zobaczyć wyjątkowość i niepowtarzalność Twórcy, jego najwyższej klasy talent i zmysł artystyczny ? jednocześnie też wypełnić lukę w ofercie kulturalnej i turystycznej regionu. Grafiki wielkiego Holendra od trzech wieków rozbudzają pasję kolekcjonerów, są inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów, dają możliwość spotkania z arcydziełami, które powinny pobudzać naszą wyobraźnię.

dr hab. Monika Ożóg
Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego

Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich - zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.